بازگشت عجیب‌ترین مخلوقات به صحنه تئاتر

کدخبر : 15050 

پس از گذشت بیش از یک سال از توقف اجرای نمایش «عجایب‌المخلوقات»، رضا ثروتی و گروهش این روزها در حال تمرین هستند تا این نمایش را در هفته اول خرداد‌ماه به روی صحنه بیاورند.

این روزها قرار است تا بار دیگر نمایش «عجایب‌المخلوقات» به روی صحنه برود. نمایشی که اولین حضورش در صحنه تئاتر به بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر برمی‌گردد. این نمایش در این جشنواره با اقبال مواجه شد و جایزه ویژه هیئت داوران مسابقه بین‌الملل را از آن خود کرد.

بلافاصله پس از اتمام جشنواره فجر، «عجایب‌المخلوقات» در تماشاخانه ایرانشهر اجرای عمومی خود را آغاز کرد و به این ترتیب داستان عجیب غریب «عجایب‌المخلوقات» آغاز شد، این نمایش در اجرای عمومی خود نیز مورد توجه قرار گرفت اما در میان راه اتفاقی عجیب افتاد و مجید بهرامی بازیگر جوان این نمایش متوجه شد که مبتلا به بیماری سرطان است. در این حین گروه این نمایش تصمیم گرفت تا بدون این بازیگر جوان و خوش‌ذوق سینما و تئاتر ادامه اجرای «عجایب‌المخلوقات» را متوقف کند و اعلام کردند با بازگشت مجید بهرامی اجرای نمایش را ادامه خواهند داد.

بیش از یک سال طول کشید، بهرامی توانست این بیماری را شکست دهد و حال این روزها این گروه در تماشاخانه ایرانشهر در حین تمرین است تا بار دیگر «عجایب‌المخلوقات» را به روی صحنه ببرد.

تصمیم گرفتیم به سراغ عجیب‌ترین مخلوقات صحنه تئاتر ایران برویم، تا گزارشی را از تمرین آن‌ها تهیه کنیم. نمایش «عجایب‌المخلوقات» بدون دیالوگ و با تاکید بر مینی‌مال بر ژست و حرکت بازیگران است و با همنشینی عناصر وحشت‌زا با پارودی‌های اغراق‌آمیز با هم در آن واکنش مشخص از تماشاگر را سلب می‌کند.

مرتضی اسماعیل کاشی، علیرضا باقری، مجید بهرامی، پانته‌آ پناهی‌ها، اصغر پیران، شیما میرحمیدی، یاسر خاسب، بیژن سراجی، سینا رازانی و فرزین نوبرانی بازیگران این اجرا هستند که همه آن‌ها در تمرین حضور داشتند.

در طول تمرین بازیگران صحنه‌های مختلف را تمرین می‌کردند و رضا ثروتی کارگردان این نمایش ایده‌های خود را پیاده می‌کرد و به حرکات آن‌ها نظم و ترتیب می‌داد. بازیگران در طول تمرین ایده‌های خود را برای بهتر شدن برخی صحنه‌ها اعلام می‌کردند و ثروتی اگر مخالف آن‌ها هم بود اجازه می‌داد حداقل یک بار آن را اتود بزند.

توجه ما در این تمرین بیشتر از هر مسئله دیگری به مجید بهرامی معطوف بود، زیرا مدت زمانی که باید می‌گذشت تا خود را آماده تمرین تئاتر کند. نرسیده اما او تا چند روز دیگر به روی صحنه می‌رود، سیرتی خندان و انرژی و آرامشی خاص در چهره او پنهان بود که با تمرکز در حال تمرین بود.

از طرف دیگر در لحظاتی که تمرین با توقف مواجه می‌شد، به طور ناگهان و شاید هم ناخواسته به شکلی عجیب برخی بازیگران به تمرین حرکات بدنی مشغول می‌شدند که شاید به نوعی آمیختگی آن‌ها با حرکات فرمالیستی این نمایش بود.

خستگی در ساعات پایانی این تمرین در برخی از بازیگران قابل فهم بود اما انرژی گروه بازیگران مانع بروز این انرژی می‌شد.

نمایش «عجایب‌المخلوقات» کاری از رضا ثروتی، قرار است از هفته اول خردادماه در تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه برود.

مربوطه به : آخرین عناوینمقاله و گزارش

RSS