طوفان خورشیدی + عکس

کدخبر : 12963 

طوفانهای خورشیدی ذراتی از جنس الکترون و پروتون و یونهای سنگین هستند که در پی انفجارات سطحی خورشید از آن جدا شده و به سوی فضا از جمله زمین رها می شوند.

طوفان خورشیدی - تصویر دریافتی از رصدخانه خورشیدی دینامیک ناسا

به گزارش حریم یاس و به نقل از نیوساینتیست، روز ۲۳ ژانویه ۲۰۱۲ خورشید فوران خورشیدی عظیمی را آزاد کرد که در نتیجه آن ابری از ذرات الکتریکی باردار به سمت زمین ارسال شد و یک روز بعد با اتمسفر زمین برخورد کرد. طوفانهای خورشیدی ذراتی از جنس الکترون و پروتون و یونهای سنگین هستند که در پی انفجارات سطحی خورشید  از آن جدا شده و به سوی فضا از جمله زمین رها می شوند.

بر اساس گزارش مرکز پیش بینی آب و هوای فضایی در کلرادو در نتیجه این طوفان خورشیدی، تشعشعات فضایی در مجاورت زمین هم اکنون به بالاترین سطح خود از اکتبر ۲۰۰۳ تاکنون رسیده است. بالاترین حد این تشعشعات در مقیاس طبقه بندی عدد ۵ است و هم اکنون به عدد ۳ رسیده است که به گفته نیوساینتیست این مقدار تشعشع در هر ۱۱ سال سیکل خورشیدی ۱۰ مرتبه اتفاق می افتد و بر خطوط مگنتوسفر زمین اثر گذاشته و باعث اختلالاتی در ماهواره ها و امواج رادیویی می شود.

تشعشعات ناشی از شعله قدرتمند خورشیدی که روز ۲۴ ژانویه با میدان مغناطیسی زمین برخورد کرده است هیچ خطری برای ساکنین کره زمین ندارد. اما باعث شد بعضی از خطوط هوایی از جمله خطوط هوایی دلتا پرواز هواپیماهای خود بر فراز قطب شمال  را لغو کنند. همچنین این شرکت مجبور شد به منظور جلوگیری از دست رفتن ارتباطات رادیویی با هواپیماها مسیر پروازهای میان هنگ کنگ-آمریکای خود را که معمولا از بالای قطب شمال می گذشت، به سمت مسیرهایی جنوبی تر تغییر دهد.

جنبه زیبایی شناسانه این رویداد نیز شفقهای رنگارنگ و زیبایی است که در قطب شمال زمین به وجود آمده اند. بر اساس گزارش میل آنلاین، این نورها در پی تعامل ذرات پرانرژی خورشیدی با اتمسفر زمین ایجاد شده و نورهای سبز و آبی رنگی را در الگوهای زیبا و در هم پیچیده در آسمان به وجود می آورد.

شفق قطبی - شمال نروژ

شفق قطبی زیبا در آسمان شب شمال نروژ

منبع:New scientist & Nationalgeografic/

مربوطه به : آخرین عناوینمقاله و گزارش

کلمات کلیدی: ,

  1. امیرحسین می‌گه:

    ۴ صفه در مورد طوفان خورشیدی را می خواهم.