احکام ارتباط با نامحرم در فضای مجازی اینترنت

کدخبر : 11593 

با توجه به اینکه اینترنت تبدیل به زبانی رایج، علی الخصوص بین جوانان شده است،یکی از مهمترین مسائلی که این روزها جامعه ما را تهدید می کند، شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم است

از نظر اسلام در حفظ حریم در ارتباط با نامحرم فرقی بین محیط واقعی و محیط مجازی نخواهد بود وارتباط در محیط مجازی همانند خلوت دو نامحرم است وچون کسی به آنجا راه ندارد ، بنابراین محل اشکال است. البته با توجه به احکام و متون اسلامی اگر خوف افتادن به حرام و قصد لذت بردن در میان نباشد، اشکالی وارد نیست . در تشخیص خوف و قصد لذت انسان خود مهمترین قاضی خویش است و از وضع خویش آگاه است .

باید توجه داشته باشیم گاه در شروع ارتباط با نامحرم هیچ قصد و احساس گناهی در میان نیست ولی چه بسا همین هم صحبتی ها غرایز جنسی افراد را تحریک کرده و یک الفت و محبت شهوانی بین مرد و زن ایجاد می شود واین نقطه ی آغاز انحراف و فساد است. بنابراین بر هر مسلمانی لازم است در برابر شکسته شدن مرزهای شرعی ایستادگی کند وچنانچه قصد بالا بردن آگاهی های خود را دارد ترجیحا به همجنسان خود مراجعه کند.

شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم
با توجه به اینکه اینترنت تبدیل به زبانی رایج، علی الخصوص بین جوانان شده است،یکی از مهمترین مسائلی که این روزها جامعه ما را تهدید می کند، شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم است.

البته ارتباط در این فضا (چت کردن) فی نفسه اشکالی ندارد اما در صورتی که مفسده داشته باشد و یا باعث گناه شود جایز نیست. چون شیطان وعده داده است بین دو نامحرم حاضر شود و تا آن دو را به گناه نکشد دست برندارد. به نظر می رسد پرداخت هرچه بیشتر و جامع تر به این موضوع از ضرورت های جامعه امروز علی الخصوص در دانشگاه ها و محیط های مذهبی می باشد چرا که با عباراتی نظیر اینکه ؛فضای مجازی ادبیات مخصوص به خود را دارد و رعایت آداب برخورد حضوری را در آن لزوم نمی دانند ، بسیاری از انحرافات شکل گرفته است .

احکام ارتباط با نامحرم در فضای مجازی

برای آگاهی از احکام ارتباط با نامحرم و در راس آنها چت کردن در فضای مجازی نظر خوانندگان را به سوالاتی که در این زمینه مطرح شده و در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی طبق فتوای مراجع تقلید به آنها پاسخ داده شده است جلب می کنیم:

*آیا چت کردن با دختر حرام است؟

به نظر آیت الله مکارم با توجّه به این که این گونه ارتباط ها غالباً منشأ مفاسدى مى‏شود، جایز نیست. (۱)
پى نوشت :
۱- آیت الله مکارم ، استفتائات جدید، ج‏۳، ص: ۲۵۷ ،س ۶۸۳٫و ج۱، س۸۱۹ وج ۲، س ۱۰۴۹ .

*آیا چت کردن با جنس مخالف گناه دارد؟

چت کردن با نامحرم، در صورتی که نیاز و ضرورت در بین باشد و ارتباط چت بدون قصد لذت و بدون حرف های تحریک کننده و به مقدار ضرورت باشد، اشکال ندارد.
اگر ارتباط با قصد لذت جنسی باشد و یا حرف های تحریک کننده گفته شود و یا مفسده ای ایجاد کند، حرام است.
هم چنین ارتباط عادی با نامحرم درصورتی که ضرورت در بین نباشد، با توجه به این که هر نوع ارتباط دختر و پسر نامحرم، چه از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راهای دیگر غالبا منشأ فساد است، جایز نیست.
تجربه های مکرر نشان داده که رابطه های دختران و پسران دام های شیطان است و پیامد های منفی دارد. هم چنین صحبت کردن های غیر ضروری با نامحرم از مناسب ترین جایگاه های نفوذ شیطان است. ممکن است ناخود آگاه انسان را به روابط غیر اخلاقی سوق دهد.(۱)
پی نوشت:
۱- سؤال از دفتر آیت الله خامنه ای.

آیا چت کردن با دختر اشکال شرعی دارد؟

به صورت یک حکم کلی، چت کردن همانند دیگر صورت های صحبت کردن زن و مرد یا دختر و پسر نا محرم، اگر مفسده‏اى نداشته باشد و خوف وقوع در حرام نباشد و از روى شهوت صورت نگیرد، اشکالى ندارد.(۱)
بنابراین نظر، گفتگو از طریق اینترنت یا تلفن اگر مفسده ای نداشته باشد، اشکالی ندارد . ولی اگر حرف های شهوی مطرح شود ، یا از گفتگو و چت کردن شهوت ، تهییج شود ،جایز نیست و باید از آن پرهیز شود .
اما برخی مراجع در خصوص چت فتوا به حرمت داده و گفته اند: با توجه به اینکه ارتباط و نامه نگاری دختر و پسر نامحرم، چه از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راهای دیگر غالبا منشأ فساد است ،جایز نیست . چت کردن با نامحرم بدون ضرورت اشکال دارد و گناه است.(۲)

پى نوشت‏ها:
۱-توضیح المسائل مراجع , ج ۱ ،مسئله ۸۸۹٫
۲- آیت الله مکارم ،استفتا آت ،ج ۳،ص۲۵۷، س ۶۸۳؛
احکام بانوان، ص ۱۹۵،
آیت الله بهجت ،استفتاآت ،ج۴ ،سوال ۵۳۰۲٫

*آیا چت کردن نوشتاری با نامحرم حرام است؟

فتوای آیت الله اراکی را در باره چت کردن نوشتاری با نامحرم نیافتیم. لیکن چت کردن با جنس مخالف اشکال دارد، این گونه ارتباط خالی از مفسده نیست (۱). غالبا پیامدهای منفی به همراه دارد، مگر اینکه مقدمه ازدواج باشد یا ضرورت دیگری در بین باشد که در این صورت به مقداری که جهت ازدواج لازم است، و به مقداری که ضرورت باشد و مفسده نداشته باشد ،اشکالی ندارد .
پی نوشت :
۱ . سؤال تلفنی (۷۷۴۶۶۶۶-۰۲۵۱) از دفتر آیت الله خامنه ای .

*چت کردن با جنس مخالف در بحث دینی ومذهبی مثلا حجاب بدون هیچ قصدی گناه است؟

با توجه به این که ارتباط دختر و پسر نامحرم، بدون ضرورت چه از طریق تلفن و موبایل باشد یا از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راهای دیگر باشد، غالبا منشأ فساد است و جایز نیست و اگر صحبت ها تحریک کننده باشد ، حرام است.  تجربه های مکرر نشان داده که رابطه های دختران و پسران دام های شیطان است و پیامد های منفی هم دارد . هم چنین صحبت کردن های غیر ضروری با نامحرم از مناسب ترین جایگاه های نفوذ شیطان است. ممکن است ناخود آگاه انسان را به روابط غیر اخلاقی سوق می دهد.
البته اگر برای ارتباط و صحبت کردن با نامحرم ضرورتی در بین باشد ، مانند: سؤال کردن مسائل شرعی از نامحرم و امثال این مورد، و قصد لذت و شهوت هم در بین نباشد و مفسده هم نداشته باشد، اشکال ندارد ؛ ولی به شرط آن که این نوع ارتباط نیز دوام دار نباشد (۱).
پی نوشت:
۱-  آیه الله بهجت ،استفتائات ، ج۴ ، سؤال ۵۲۹۸ و ۵۲۹۹ – ۵۳۰۲ .

راهکارها
در فرهنگ دینی، اسلام به ما توصیه می کند، روابط دختر و پسر در حد ضرورت باشد و فرد روح و ذهن خود را از این گونه امور آزاد گرداند؛ هنگامی هم که فرد به سن رشد و بلوغ می رسد، با مشورت بزرگان و خانواده، مقدمات امر مقدس ازدواج را فراهم ساخته، و محبت های صادقانه خویش را در کانون گرم خانواده بارور سازد و بقیه ذهن خویش را از شهوات منصرف و به کارهای عقلایی و شرعی مشغول شود.

علت اینکه چرا اینقدر در مورد این مسائل سفارش شده، این است که یکی از غرایز قوی در انسان شهوات جنسی است که اگر طغیان و سرکشی کند، کنترل آن ناممکن یا مشکل خواهد بود.
بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی هم در انسان به صورت پلکانی و تدریجی هست، و به تعبیر قرآن کریم شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خودش میرسه.
وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ
بررسی و ریشه یابی بسیاری از گناهان و جنایات که هر روز در جوامع مختلف رخ می دهد نیز نشان دهنده همین موضوع است که از مسائل ناچیز و عادی آغاز شده اند.
جلوگیری از وسوسه های شیطانی در ابتدای امر و قدم اوّل آسان است چون هنوز موقعیت شیطان و غرایز شهوانی ضعیف است، ولی اگر فردی در قدم اول از شیطان و هوی و هوس تبعیت کند، موقعیت خود را در مقابله با آنها تضعیف نموده و باعث تقویت نیروهای شیطانی و غرایز شهوانی خواهد شد. و در آن صورت مقاومت مشکل تر خواهد شد. به عبارتی همیشه پیش گیری راحت تر از درمان است.
به همین جهات اسلام در مبارزه با انحراف از زمینه های آن نیز جلوگیری به عمل آورد، مثلاً مردها را از نشستن در جای زن قبل از سرد شدن، نهی نمود.
و یا به زن ها دستور داده در برخورد با نامحرم نرمی و ملاطفت نشان ندهند.
پیام قرآن، آزادى از هر قید و بند و عبودیتى، جز عبودیت خداوند متعال است و این، معنایى وسیع دارد که هر کس به سنت و سیره عملى اسلام دقت کند، و آن را با سیره ظلمى که تمدن غرب در بین افراد جامعه و طبقات آن اعمال مى کند، مقایسه نماید، به خوبى درک مى کند که اسلام، بشر را آزاد و تمدن غرب او را اسیر هوا و هوس و جاه طلبى ها کرده است.
دین مبین اسلام، نیازها و غرایز انسان را به صورت قانونمند و معقول به سوى روش هاى صحیح، راهنمایى و با هر عاملى که به شخصیت و کرامت انسان ضربه بزند، مقابله کرده است. از جمله غرایز طبیعى انسان، خواسته جنسى اوست که دین اسلام در بین مکتب هاى مختلف، روشى معتدل و معقول براى هدایت این غریزه به راه صحیح و درستـ ارایه کرده است.
انشاءالله خداوند متعال به همه ما توفیق عنایت کند تا با بصیرت و آگاهی و عدم توجیه و عذر تراشی، عامل به وظایفمون بوده و جزء بندگان پرهیزکار او باشیم./

منبع: سایت جهان و مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی/

مربوطه به : آخرین عناوینمذهبی

کلمات کلیدی: , , , , , , , , , , , , ,

 1. الف می‌گه:

  از مطالب بسیار استفاده شد،وقابل تحسین بود.
  اگر در مورد موارد دیگر فضای مجازی هم مطلب وفتواهای مراجع گرامی مطلب بود خیلی بهتر ومورد استفاده تر قرار می گرفت

 2. mahsa می‌گه:

  با سلام وخسته نباشید من سوالی داشتم که امیدوترم خیلی زود به من جواب بدهید راستش من امروز در چت روم بودم که با یک پسر در همین حد که اسمت چیه و چند سالته صحبت کردیم و بعد از کلی صحبت احساس کردم پسر بدی نیست و آیدیمو در یاهو مسنجر به او دادم ولی گفتم نه در مورد مساییل دیگری صحبت کنیم ونه اینکه بعد از یه مدت بگوید که با هم قرار بذاریم فقط در همین چت رکم با هم حرف بزنیم من تا حالا نه با کسی دوست شده ام و نه دوست دارم که دوست بشم الانم این را گفتم که بپرسم آیا این کاره من گناه دارد و چه کار باید بکنم

  • محمد می‌گه:

   دوست عزیز سلام
   از لحاظ شرعی انجام کاری که ترس و خوف آن داشته باشی که بوسیله آن به حرام بیفتی، حرام است.
   برای گرفتن پاسخ سوالات شرعی و عقیدتی می توانید به سایت زیر مراجعه کنید و با کارشناسان آن مشاوره نمایید.
   http://www.pasokhgoo.ir مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

 3. میم می‌گه:

  با سلام
  با تشکر از اطلاعات مفید شماکه روی سایت قرار می دهید. واقعیتش من بایک پسری اشنا شدم که ارتباط تلفنی و پیامکی داریم گاهی پیامک های ما به مسائل تحریک کننده و جنسی کشیده میشه و خودم هم بعدش خیلی عذاب وجدان میگیرم که فکر میکنم این گناهه. تا حالا چند بار برای همین موضوع این ارتباط رو بهم زدم اما بعد چند روز احساس تنهایی باعث شدم دوباره بهش رو بیارم واقعا نمیدونم چیکار کنم این موضوع خیلی نگرانم کرده چون احساس میکنم با این رفتارم دارم از خدا دور میشم اصلا دلم نمیخواد کاری کنم خدا ازم ناراحت باشه میشه منو راهنمایی کنید چیکار کنم؟

  • Erfan می‌گه:

   سلام
   خواهر گلم شما اگر که احساس تنهایی میکنید با جنس مخالف خودتون رو از تنهایی در نیارین.شما میتونید در همین مورد اگر گاهی احساس تنهایی کردید اگر گاهی احساس کلافگی کردید میتونید که با خواندن قرآن با خواندن نماز با خواندن رمان و داستان ها وکارهایی نظایر این ها تا حدودی از تنهایی خلاصی یابید.
   فی امان الله

 4. خورشید می‌گه:

  آیا در چت پسری را به اسم داداش صدا زدن حرام هست؟
  بدون اینکه هیچ حرف تحریک کننده ای در میان باشدو کسی منحرف شود.

 5. مهران می‌گه:

  چت یکی از الوده ترین فضاهای مجازی است خیلی الوده است حرام است حرام بیشترین فساد وفحشایی که صورت میگیرد از همین ارتباط های مجازی است که متاسفانه دامنگیر خییلی از جوانان ما شده است دختر پاکی که هیج از ارتباط های نامشروع نمیداند متاسفانه با ورود به فضای مجازی چت درطی کمترین مدت بیشترین اطلاعات در مورد ارتباطهای نامشروع را فرا میگیرد/یک بار با ورود با نام دختر به چت ازین موضوع کاملتر اگاه میشوید/حرام است پس باید فیلتر شود

 6. فائزه می‌گه:

  مراجع تقلید با این عظمت به اون صراحتی که شما گفید نگفتن حرامه…..بستگی به شخصش داره که چطور اسفاده کنه…..هرچه کنی به خود کنی…………..
  خدارو شکر شما کسی نیستید که سایتا رو فیلتر میکنه…..

 7. بهروز می‌گه:

  چت بدترین محیط دنیاست

 8. علی می‌گه:

  خیلی ممنونم .خدا خیر عظیم به شما بدهد.

 9. یه هموطن می‌گه:

  تا اینجا درباره حرمت چت بین پسر و دختر نوشته شد اما سوال من اینه کهجهت رفع حرمت چت چه باید کرد؟ پسری که نیاز به ارتباط با دختر و صحبت با جنس مخالف داره از طرفی نمیخواد به گناه بیفته آیا میتونه با ایجاد صیغه موقت از طریق همون چت بمدت ۱ ساعت یا کمتر یا بیشتر حرمت چت را از یبن برده وابراز احساساتشو با خیال راحت به دختر ابراز دارد؟

  • Erfan می‌گه:

   من همین جا یک سوالی از شما بکنم،آیا برای مثال پسر و یا دختری که ۱۴-۱۵سال دارند و فرد مقابل سنش بیشتر از این آقا و یا خانم جوان هست کمی برای صیغه موقت زود نیست؟!

 10. مرتضی می‌گه:

  کلا چت روم یک محیط حرام است. به این دلیل که مقصد چت روم دوست یابیت نه چیزی دیگه .حدیث آمده که حرف زدن با دختر نامحرم بغیر از مسائل کاری مانند میخی است که با سرعت به سر انسان وارد میشود.به خدا قسم که هر فرد به غیر از این فکر کند فقط خودشو گول زده آخه دیگه این تابلوه که چت حرامه تو دین اسلام!حالا بعضی اومدن مجوز به چت روم ها میدن خداوند نابود سرنگون کنه اونایی که مجوز میدن خدا فرزندان خودشونو گرفتار این عمل ناشایست کنه.اگه سن ازدواج مثل قبل ۱۵ سالگی بود الان اینجوری نبود هم مرد بار میومدند و هم از سن ۱۵ تا ۲۵ سالگی به فکر ارضای خود نبودن.خداوند همچنین خانواده هایی که مرد های ۱۵ ساله خود را بچه مینامند سر نگون کند.درود بر محمد و خاندان پاکش درود بر خدایش و پیرووان خدایش

 11. مرتضی000 می‌گه:

  سلام خدمت شما بزرگواران من هرچه فکر میکنم جوابها نکته انحرافی دارد قاطع نیست چت رومها دونوع هستند مذهبی وغیر مذهبی غیر مذهبی اغلب یا برای دوست یابی یا همسر یابی هست ومذهبی برای بحثهای دینی خب اینجا باید اول دسته بندی کرد وکل مساعل شرعی را باید به طور قاطع بیان کنند یا دسته بندی کنن تا شبهه ایجاد نشود. ممنونم خدانگهدارتون

 12. نسرین7246 می‌گه:

  با سلام وخسنه نباشید
  میخواستم بدونم چت مذهبی گناه هست یا نه ممنون

  • Erfan می‌گه:

   سلام
   بستگی به چت مذهبی شما داره؛چت های مذهبی بعضی ها اول با ی سری کلمات عزیزم و عشقم وامثال این ها و با امثال این ها هم تموم میشه.ولی اگه از نظر مذهبی واقعی با مشکلی نداره و در غیر این صورت اشکال داره.

 13. نسیم می‌گه:

  سلام خیلی ممنون از راهنمایی خوب شما من تاحالا دو سه بار بیشتر توی چت روم ها نرفته ام اما به وضوح دریافت کرده ام که ادم درست حسابی وبااعتقادی اونجا نیست وهدفی جز دوست یابی ولذت بردن اونجاوجود نداره به خاطر همین تصمیم دارم که دیگه اونجا نرم . ایا خداوند اشرف مخلوقات را برای این جور کارها دراین دنیا افریده است؟کمی فکرکنیم .بازهم تشکر.

 14. علی می‌گه:

  سلام. چت محیطی است که ادم و از کار و زندگی میندازه و مانع پیشرفت انسان در زمینه های مختلف میشه. بر اساس تجربیات بنده ی گناهکار

 15. خضرا می‌گه:

  مراجع تقلید فرمودند اگر خوف به ایجاد گناه باشه نباید از چت استفاده شه، که همه ی ما یه جواریی به خودمون مطمئنیم و میگیم گمراه نمیشیم اما شیطان دست کم نگیرید. و بدونید ورود به این چتروم ها جز گمراهی اشکار نیست. چون هدف اصلی در چت برای خیلی ها، دوستی و رهایی از تنهایی کاذب، و خیلی ها به نام مقدس ازدواج تور پهن کردند تا بقیه رو گمراه کنند. پس مراقب خوبیهامون و ایمانمون باشیم همیشه.

 16. ه مثبت اندیش می‌گه:

  خیلی وقتا آدما تحریک میشن و نمیتونند با اون مقاومت کنن، اما دوستای من این یک اشتباه عادی نیست ، با این اشتباه دنیا وآخرت خودتون رو خراب میکنید، آیندتون رو تصور کنید که چقدر بدون این اعمال قشنگ تره….به خدا وزیبایی هاش فکر کنید، بذارید تنها مونس تنهایی تون خودش باشه، وسعی کنید تا قبل از ازدواج به هیچ نا محرمی متکی نباشید…همیشه موفق و شادمان وسربلند زندگی کنید.

 17. سما می‌گه:

  ببخشید من یه ادم خیلی مثبتم و با دوستی و حرف با پسران مخالفم اما میخوام بدونم اگه یه پسر از حدش نگذره و تو فضایی مثله جملک که پست میذاری و لایک میکنن تو دید همه حرف بزنیم و البته هرگز از حدمون نگذریم و فقط حرفایی مثله درس و اینا بزنیم ایا گناهه خواهش میکنم ج بدین برام مهمه در ضمن من ادمیم که عاشق شدن و وابستگی خصوصا تو فضای مجازی رو قبول ندارم و از جهت اینکه ممکنه وابسته شم هیچ ترسی ندارم

  • مهدی می‌گه:

   سلام.به نظر من اگه چت ظروری نباشه بهتره انجام نشه لایک کردن هم اصلا لازم نیست.یه گروه بین دخترا درست کنید بعد هر چی دوست داشتید همدیگرو لایک کنید ☺

 18. شیوا می‌گه:

  عالی بود ممنون

 19. سیده می‌گه:

  سلام به همگی…
  دوست گرامی،صرف لینک کردن وبلاگ نامحرم ورفتن به وب ایشان ونظرگذاشتن درموردپستی که گذاشتن اشکال داره؟
  ممنون مبشم جواب بدید
  یاعلی

 20. فرشته می‌گه:

  سلام
  عالی بود . ممنون

 21. سارا شيدايي می‌گه:

  سلام چت و دنیای مجازی یه محیط آلوده هست که هزار جور بحث گناه آلود رد وبدل میشه وچه بسا کار به ملاقات و گناه حضوری و دردشر وافتضاحای بعدی کشیده بشه.و خدانکنه به چت کردن اعتیاد پیدا کنی که ترک کردنش خیلی سخته.اول برا من گناهکار دعا کنید بعد برا خودتون که هیچوقت وارد این محیطها نشید

 22. ghoghnus می‌گه:

  سلام
  میخواستم ببینم ایا حرف زدن تلفنی با نامحرم برای احوال پرسی و جویا شدن حال وی ان هم هر چند ماه یک بار( یک تا دو بار در سال) ایا حرام است یا خیر؟

 23. زهرا می‌گه:

  سلام خسته نباشید.لطفاحکم عکس گذاشتن خانم هاباحجاب کامل وچادردرفضای مجازی روبفرمایید

 24. فقط خدا... می‌گه:

  شما آگرقشنگ فتواهاروبخونید می فهمید که چی فتوادارن گفتن حرف زدن دختروپسرنامحرم بدون دلیل وضرورت گناه داره چت هم بالاخره گناه داره وادم بخواد یانخداد به گناه می افته

 25. ناشناس می‌گه:

  یک سوال؟؟؟؟!؟!
  چت کردن جمعی ازدختران وپسران برای گذران وقت بدون هیچ لذتی وفقط برای پرکردن وقت. ازنظرشرعی چه حکمی دارد؟

 26. ی دختر می‌گه:

  من ی سوال از خدمتتون دارم من ۱۴سال دارم ولی نمیدونستم ک اینکار گناه است وگرنه هیچ وقت دست ب اینکار نمیزدم من اگر میدونستم اینکار را نمیکردم و حال قصد توبه دارم از انجام این کار حرام میشه الان دقیقا من را راهنمایی کنید ک چ اقداماتی رو بایدانجام دهم

  لطفا منو راهنمایی کنید هرگز دوست ندارم خداوند از من ناراضی باشد و دوست ندارم از یاری کنندگان شیطان باشم
  ممنون میشم راهنماییم کنید یا جواب را ب ایمیل من ارسال کنید با تشکر
  من ب صورت انفرادی با جنس مخالف مساعل شهوت امیز صحبت کردیم درضمن من تازه موضوع شهوت را فهمیدم

  • ناشناس می‌گه:

   دیگه هرگز توچت روم نرو هرگز چون آلوده کنندست تو هنوز پاکی کسی که تواین محیطا میاد به مرور گمراه میشه خداهم بسیار آمرزندست حیف تو نیست برای یه لحظه یه عمر روخراب کنی این وسط تنها کسی که ضرر میکنه تویی افکار انسان مثل ریشست وقتی از ریشه خلافش کنی تا آخر جاده خاکی میره بچسب به درست هرچیزی وقتی داره خودتو آلوده نکن چون ترکش سخته)

 27. منتظرم می‌گه:

  باسلام.یکی ازاطرافیانم خانم متاهلی است که درفضای مجازی باپسری آشناشده ولی گویا ان پسرحرفهای تحریک کننده ای به اوزده.واوراتخریک کرده وآن زن الان ازکرده خودبسیارنادم است وخودراشرمنده همسروفرزندانش میداند.حال اوبااین عذاب وجدان چه کند؟

 28. فاطمه می‌گه:

  سلام من تو فضای مجازی با پسری دوست بودم و او هم در چت چیز بدی بهم نمیگفت تمام حرف هاش در حد ی بوس بود ایا ادامه دادن با این ادم حرام است

 29. پري رحيمي می‌گه:

  چندی پیش از طریق یکی از آموزگارانم با شاگرد او که پسری از خودم کوچکتر بود به قصد ازدواج در فضای مجازی آشنا شدم. اما پس از مدتی به جهت اینکه با هم به لحاظ فرهنگی تحصیلی و صد البته اعتقادی هم کفو نبودیم از ازدواج با او منصرف شدم.ایشان با وجود اینکه به شدت از اینکه با دختری از خانواده مذهبی آشنا و معرفی شده است ناراحت و دلگیر بود، اما او ارتباطش را با من در فضای مجازی ادامه داد و از آن پس برایم مطالبی با مضمون مسائل جنسی ارسال می کرد. وقتی از او خواستم دیگر برایم چنین مطالبی ارسال نکند، به شدت برآشفته شد و شروع به تحقیر و توهین به من کرد و اینکه من موجودی اخته شده هستم که هویت جنسی خودم را کشف نکرده ام و چون بیمار جنسی هستم به مطلب پژوهشی هم با دیدگاهی بیمارگونه نگاه می کنم . او به من گفت که من سرشار از عقده های جنسی فروخورده هستم و بارها و بارها به من گفت تو موجودی پست و بی ارزش و بی فرهنگ و بی سواد و دهاتی هستی که بویی از روشنفکری نبرده ای…
  من هنوز نمی توانم درک کنم چرا با من اینگونه بر خورد شد.
  متاسفانه فرهنگ جامعه رو به سمتی می رود که دین ستیزی و مادی گرایی گسترش عجیبی پیدا کرده و در پیامد آن اینگونه روابط و بحث های آزاد بین خانم ها و جنس مخالف در مورد مسائل جنسی امری عادی تلقی می شود و اگر در این روزگار دختر خانمی هنوز بر پایه اعتقاداتش از صحبت کردن درباره این مسائل سر باز بزند متهم به چنین موجوی می شود که من شدم…متاسفم که دیگر ارزش ها همه تبدیل به ضد ارزش شده و امروز اگر دختری مذهبی و معتقد باشد و به احکام دینش پایبند باید خانه نشین بشود . این فقط یکی از دلایل عدم ازدواج دختران امروز جامعه ماست که حداقل برای خود من بارها پیش آمده.

  • Erfan می‌گه:

   ناراحت نباشین فرج نزدیک انشاالله.خدا میدونه با طرف مقابل شما چیکار کنه،شما دل گرم به خدا باش.اول خودت بعد کلامت بعد هم امام زمانت
   همه چیز رو به خدا بسپار همین که شما ارزش مذهب،دین و اعتقاد رو متوجه شدی بسا.خدا خدا خدا
   فی امان الله

 30. Erfan می‌گه:

  داداشا و خواهرای گلم،لطفا بدون اطلاع نظر پاسخ ی سری از دوستان رو ندید.
  اول خودتون هم یه کسب اطلاع کنید بعد پاسخ بدید؛خواهشا اگه از چیزی خبر ندارید اصلا جواب ندید یا اگه سوال ی سری از دوستان سوال خودتونم هست بگید که کسانی که اطلاع دارن جواب شماروهم بدن.یاعلی

 31. سارا می‌گه:

  سلام۰۰۰میخواستم بدونم ایا اگه با یک پسری ک از یک کشوردیگس چت کنیم اشکال داره??مثلا من بخاطراینکه خیلی زبان انگلیسی دوست دارم به چت خارجی میرم ویک نفر پیداکردم که خیلی مهربونه۰مثلا درباره هیچ چیز تحریک کننده هم حرف نزنیم۰۰فقط به قصد اینکه عاشق زبان انگلیسی هستم دوسدارم حرف بزنم۰امامتاسفانه وقتی به یک همجنس خودم پیام میدم جواب نمیده۰۰۰وچاره ندارم۰۰ایاگناه داره یا نه?

 32. مهربان می‌گه:

  سلام دوست من که دختر است مدتیست که با دختری دیگر درباره ی مسائل شهوت امیز چت میکند و خواستم بدونم چت کردن دو دختر در باره ی مسائل شهوت آمیز چه حکمی دارد

 33. sara می‌گه:

  سلام
  اگر یک پسر تو چت به یه دختری پیشنهاد دوستی بده ولی اون دختر قبول نکنه و دیگ پسر هم حرفی در این مورد نزنه ولی کلا باهم حرف بزنن منتها حرفای معمولی نه دوستی و از این چیزا گناهه؟

 34. زهرا می‌گه:

  سلام .خدایا هر چند گاهی بما بفهمان نامحرم نامحرم است چه فضای مجازی و چه در فضای حقیقی

 35. الی می‌گه:

  ایا صدا زدن پسری به اسم داداش حرام است

 36. یاسمینا می‌گه:

  آیا اگه وبلاگی عاشقانه برای یک بازیگر نامحرم بسازیم و بنویسیم اشکال دارد؟

 37. ZAHRA می‌گه:

  سلام با عرض خسته نباشید .من دخترم که ۱۵ سالمه وتو اپارات یه پسره مدام بهم پی ام میده میگه دوست دارم میگه با حرف زذن باتو عاشقت شدم میگه شمارتو بده من نمیدونم چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین امید وارم زود جوابمو بدین

  • عطیه گنجی می‌گه:

   تو فضای مجازی نمیشه به کسی اعتماد کرد. بهتره از این ارتباط دوری کنید و خودتان را در شرایطی قرار ندید که امکان مکالمه تلفنی یا غیرحضوری باشد.
   مطمئن باشید چنین فردی ب ده ها نفر دیگه هم چت کرده و همین حرف ها را زده تا یکی جواب بده.

 38. هستی می‌گه:

  سلام به همه ی دوستان من دخترمذهبیم نمازم همه به موقع اماشدایطی پیش اومدنیازبه ازدواج داشتم رفتم تواین سایتامتاسفانه نمیشه اعتمادکردخ کم پیش میادپسرادنبال ازدواج باشن اغلب رابطه جنسی حرف میزنن اومدم بیرون باعث شدبه گناه کشیده شم ازهمتون خواهش میکنم به این سایتانرین باکسی دوست نشین فکرتون خراب میشه ایمانتون گرفته میشه به نظرم بایدراضی باشیم به هرچیری که خدامیده کافیه دعاکنیم مشکل مااین که صبروتوکا نداریم

 39. هستی می‌گه:

  سلام دوست عزیزاجتناب کنیدعواقبی داره ازنظرروحی بهم میریزیدواغلب پسرادنبال نیازجنسی هستن