احکام ارتباط با نامحرم در فضای مجازی اینترنت

کدخبر : 11593 

با توجه به اینکه اینترنت تبدیل به زبانی رایج، علی الخصوص بین جوانان شده است،یکی از مهمترین مسائلی که این روزها جامعه ما را تهدید می کند، شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم است

از نظر اسلام در حفظ حریم در ارتباط با نامحرم فرقی بین محیط واقعی و محیط مجازی نخواهد بود وارتباط در محیط مجازی همانند خلوت دو نامحرم است وچون کسی به آنجا راه ندارد ، بنابراین محل اشکال است. البته با توجه به احکام و متون اسلامی اگر خوف افتادن به حرام و قصد لذت بردن در میان نباشد، اشکالی وارد نیست . در تشخیص خوف و قصد لذت انسان خود مهمترین قاضی خویش است و از وضع خویش آگاه است .

باید توجه داشته باشیم گاه در شروع ارتباط با نامحرم هیچ قصد و احساس گناهی در میان نیست ولی چه بسا همین هم صحبتی ها غرایز جنسی افراد را تحریک کرده و یک الفت و محبت شهوانی بین مرد و زن ایجاد می شود واین نقطه ی آغاز انحراف و فساد است. بنابراین بر هر مسلمانی لازم است در برابر شکسته شدن مرزهای شرعی ایستادگی کند وچنانچه قصد بالا بردن آگاهی های خود را دارد ترجیحا به همجنسان خود مراجعه کند.

شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم
با توجه به اینکه اینترنت تبدیل به زبانی رایج، علی الخصوص بین جوانان شده است،یکی از مهمترین مسائلی که این روزها جامعه ما را تهدید می کند، شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم است.

البته ارتباط در این فضا (چت کردن) فی نفسه اشکالی ندارد اما در صورتی که مفسده داشته باشد و یا باعث گناه شود جایز نیست. چون شیطان وعده داده است بین دو نامحرم حاضر شود و تا آن دو را به گناه نکشد دست برندارد. به نظر می رسد پرداخت هرچه بیشتر و جامع تر به این موضوع از ضرورت های جامعه امروز علی الخصوص در دانشگاه ها و محیط های مذهبی می باشد چرا که با عباراتی نظیر اینکه ؛فضای مجازی ادبیات مخصوص به خود را دارد و رعایت آداب برخورد حضوری را در آن لزوم نمی دانند ، بسیاری از انحرافات شکل گرفته است .

احکام ارتباط با نامحرم در فضای مجازی

برای آگاهی از احکام ارتباط با نامحرم و در راس آنها چت کردن در فضای مجازی نظر خوانندگان را به سوالاتی که در این زمینه مطرح شده و در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی طبق فتوای مراجع تقلید به آنها پاسخ داده شده است جلب می کنیم:

*آیا چت کردن با دختر حرام است؟

به نظر آیت الله مکارم با توجّه به این که این گونه ارتباط ها غالباً منشأ مفاسدى مى‏شود، جایز نیست. (۱)
پى نوشت :
۱- آیت الله مکارم ، استفتائات جدید، ج‏۳، ص: ۲۵۷ ،س ۶۸۳٫و ج۱، س۸۱۹ وج ۲، س ۱۰۴۹ .

*آیا چت کردن با جنس مخالف گناه دارد؟

چت کردن با نامحرم، در صورتی که نیاز و ضرورت در بین باشد و ارتباط چت بدون قصد لذت و بدون حرف های تحریک کننده و به مقدار ضرورت باشد، اشکال ندارد.
اگر ارتباط با قصد لذت جنسی باشد و یا حرف های تحریک کننده گفته شود و یا مفسده ای ایجاد کند، حرام است.
هم چنین ارتباط عادی با نامحرم درصورتی که ضرورت در بین نباشد، با توجه به این که هر نوع ارتباط دختر و پسر نامحرم، چه از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راهای دیگر غالبا منشأ فساد است، جایز نیست.
تجربه های مکرر نشان داده که رابطه های دختران و پسران دام های شیطان است و پیامد های منفی دارد. هم چنین صحبت کردن های غیر ضروری با نامحرم از مناسب ترین جایگاه های نفوذ شیطان است. ممکن است ناخود آگاه انسان را به روابط غیر اخلاقی سوق دهد.(۱)
پی نوشت:
۱- سؤال از دفتر آیت الله خامنه ای.

آیا چت کردن با دختر اشکال شرعی دارد؟

به صورت یک حکم کلی، چت کردن همانند دیگر صورت های صحبت کردن زن و مرد یا دختر و پسر نا محرم، اگر مفسده‏اى نداشته باشد و خوف وقوع در حرام نباشد و از روى شهوت صورت نگیرد، اشکالى ندارد.(۱)
بنابراین نظر، گفتگو از طریق اینترنت یا تلفن اگر مفسده ای نداشته باشد، اشکالی ندارد . ولی اگر حرف های شهوی مطرح شود ، یا از گفتگو و چت کردن شهوت ، تهییج شود ،جایز نیست و باید از آن پرهیز شود .
اما برخی مراجع در خصوص چت فتوا به حرمت داده و گفته اند: با توجه به اینکه ارتباط و نامه نگاری دختر و پسر نامحرم، چه از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راهای دیگر غالبا منشأ فساد است ،جایز نیست . چت کردن با نامحرم بدون ضرورت اشکال دارد و گناه است.(۲)

پى نوشت‏ها:
۱-توضیح المسائل مراجع , ج ۱ ،مسئله ۸۸۹٫
۲- آیت الله مکارم ،استفتا آت ،ج ۳،ص۲۵۷، س ۶۸۳؛
احکام بانوان، ص ۱۹۵،
آیت الله بهجت ،استفتاآت ،ج۴ ،سوال ۵۳۰۲٫

*آیا چت کردن نوشتاری با نامحرم حرام است؟

فتوای آیت الله اراکی را در باره چت کردن نوشتاری با نامحرم نیافتیم. لیکن چت کردن با جنس مخالف اشکال دارد، این گونه ارتباط خالی از مفسده نیست (۱). غالبا پیامدهای منفی به همراه دارد، مگر اینکه مقدمه ازدواج باشد یا ضرورت دیگری در بین باشد که در این صورت به مقداری که جهت ازدواج لازم است، و به مقداری که ضرورت باشد و مفسده نداشته باشد ،اشکالی ندارد .
پی نوشت :
۱ . سؤال تلفنی (۷۷۴۶۶۶۶-۰۲۵۱) از دفتر آیت الله خامنه ای .

*چت کردن با جنس مخالف در بحث دینی ومذهبی مثلا حجاب بدون هیچ قصدی گناه است؟

با توجه به این که ارتباط دختر و پسر نامحرم، بدون ضرورت چه از طریق تلفن و موبایل باشد یا از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راهای دیگر باشد، غالبا منشأ فساد است و جایز نیست و اگر صحبت ها تحریک کننده باشد ، حرام است.  تجربه های مکرر نشان داده که رابطه های دختران و پسران دام های شیطان است و پیامد های منفی هم دارد . هم چنین صحبت کردن های غیر ضروری با نامحرم از مناسب ترین جایگاه های نفوذ شیطان است. ممکن است ناخود آگاه انسان را به روابط غیر اخلاقی سوق می دهد.
البته اگر برای ارتباط و صحبت کردن با نامحرم ضرورتی در بین باشد ، مانند: سؤال کردن مسائل شرعی از نامحرم و امثال این مورد، و قصد لذت و شهوت هم در بین نباشد و مفسده هم نداشته باشد، اشکال ندارد ؛ ولی به شرط آن که این نوع ارتباط نیز دوام دار نباشد (۱).
پی نوشت:
۱-  آیه الله بهجت ،استفتائات ، ج۴ ، سؤال ۵۲۹۸ و ۵۲۹۹ – ۵۳۰۲ .

راهکارها
در فرهنگ دینی، اسلام به ما توصیه می کند، روابط دختر و پسر در حد ضرورت باشد و فرد روح و ذهن خود را از این گونه امور آزاد گرداند؛ هنگامی هم که فرد به سن رشد و بلوغ می رسد، با مشورت بزرگان و خانواده، مقدمات امر مقدس ازدواج را فراهم ساخته، و محبت های صادقانه خویش را در کانون گرم خانواده بارور سازد و بقیه ذهن خویش را از شهوات منصرف و به کارهای عقلایی و شرعی مشغول شود.

علت اینکه چرا اینقدر در مورد این مسائل سفارش شده، این است که یکی از غرایز قوی در انسان شهوات جنسی است که اگر طغیان و سرکشی کند، کنترل آن ناممکن یا مشکل خواهد بود.
بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی هم در انسان به صورت پلکانی و تدریجی هست، و به تعبیر قرآن کریم شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خودش میرسه.
وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ
بررسی و ریشه یابی بسیاری از گناهان و جنایات که هر روز در جوامع مختلف رخ می دهد نیز نشان دهنده همین موضوع است که از مسائل ناچیز و عادی آغاز شده اند.
جلوگیری از وسوسه های شیطانی در ابتدای امر و قدم اوّل آسان است چون هنوز موقعیت شیطان و غرایز شهوانی ضعیف است، ولی اگر فردی در قدم اول از شیطان و هوی و هوس تبعیت کند، موقعیت خود را در مقابله با آنها تضعیف نموده و باعث تقویت نیروهای شیطانی و غرایز شهوانی خواهد شد. و در آن صورت مقاومت مشکل تر خواهد شد. به عبارتی همیشه پیش گیری راحت تر از درمان است.
به همین جهات اسلام در مبارزه با انحراف از زمینه های آن نیز جلوگیری به عمل آورد، مثلاً مردها را از نشستن در جای زن قبل از سرد شدن، نهی نمود.
و یا به زن ها دستور داده در برخورد با نامحرم نرمی و ملاطفت نشان ندهند.
پیام قرآن، آزادى از هر قید و بند و عبودیتى، جز عبودیت خداوند متعال است و این، معنایى وسیع دارد که هر کس به سنت و سیره عملى اسلام دقت کند، و آن را با سیره ظلمى که تمدن غرب در بین افراد جامعه و طبقات آن اعمال مى کند، مقایسه نماید، به خوبى درک مى کند که اسلام، بشر را آزاد و تمدن غرب او را اسیر هوا و هوس و جاه طلبى ها کرده است.
دین مبین اسلام، نیازها و غرایز انسان را به صورت قانونمند و معقول به سوى روش هاى صحیح، راهنمایى و با هر عاملى که به شخصیت و کرامت انسان ضربه بزند، مقابله کرده است. از جمله غرایز طبیعى انسان، خواسته جنسى اوست که دین اسلام در بین مکتب هاى مختلف، روشى معتدل و معقول براى هدایت این غریزه به راه صحیح و درستـ ارایه کرده است.
انشاءالله خداوند متعال به همه ما توفیق عنایت کند تا با بصیرت و آگاهی و عدم توجیه و عذر تراشی، عامل به وظایفمون بوده و جزء بندگان پرهیزکار او باشیم./

منبع: سایت جهان و مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی/

مربوطه به : آخرین عناوینمذهبی

کلمات کلیدی: , , , , , , , , , , , , ,

 1. Z می‌گه:

  با سلام
  دختری هستم مذهبی و اصلا با واژه ی چتروم مانوس نبودم ولی چندین بار رفتم. تکلیف یه عده که توی چتروم کاملا مشخصه و مسلما حرف زدن باهاشون چه به لحاظ اخلاقی و چه شرعی اشکال داره اما من با آقایی چت میکردم بسیار با ایمان و مؤمن و بسیاااااار مؤدب خدا شاهده که حتی یکبار هم حرفی زده نشد که طرفین حتی به گناه فک کنن چه برسه به اینکه به گناه کشیده شن…
  سؤال من اینجاست آیا حرفهای ساده ای که در چهارچوب اخلاقی باشه (کاملا اخلاقی) ولو اینکه ضرورت چندانی نداشته باشه گنــــــــاه محسوب میشه؟
  ممنون میشم جواب بدید
  با تشکر

 2. ... می‌گه:

  سلام خسته نباشید…ببخشید برای جلوگیری از ایجاد ارتباط دوستانه با نامحرم..ایا میشود با او بد برخورد کرد؟..و اگه میشود..ناراحت شدن او مشکلی ایجاد نمی کند؟

  • عطیه گنجی می‌گه:

   اشکالی نداره و کاملا منتقی است و مطمئنا ناراحت نمیشه. برای خیلی ها ممکنه پیش بیاد و همین رویه را پیش بگیرند.
   مقداری ناراحت شدن او بهتره تا اینکه رابطه دوستانه بینتون برقرار بشه.

 3. ناشناخته می‌گه:

  سلام من خانم متاهلی هستم که با مرد متاهلی هم صحبت هستم .
  (تلفنی)و خدا گواهه بین ما دو تا هیچ قصد شهوانی وجود ندارد میخواستم بپرسم صرف تماس تلفنی یا حضوری ایا این در حکم خیانت به همسر هست یانه؟ البته ما تقریبا میشه گف همکاریم ممنون

  • عطیه گنجی می‌گه:

   در هر حال در نظر داشته باشید که غریزه انسان بصورت ناخوداگاه ممکن است انسان را به سمتی که مایل نیست بکشاند. آیا تماس و صحبت شما ضرورتی دارد ؟ آیا صحبت شما مربوط به کار شماست و در این زمینه است ؟ و مهمترین مسئله در صورتی که همسر شما از این صحبت اگاه نیست مطمئنا مشکل داره و بهتره هرچه سریعتر تا این ارتباط به محبت و صمیمیت بیشتر بین شما تبدیل نشده از آن دوری کنید.

 4. بنده خدا می‌گه:

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم ازتون خواهشششش میکنم سریع جواب بدید من دختریم که ۱۸سالمه مذهبیم
  هستم عاشق شهادتم هستم تو فضای مجازی تو گروه مذهبی با یه پسر۲۷سال آشنا شدم اونم مذهبی وسید به شدت بش علاقه دارم به چشم برادری وهمیشه هم میگم داداشم همیشه هم ابراز علاقه میکنم چن بار بم گفت که کمتر پیام بده نمیخام ادم بدی شم یا مثلا یهویی میگف من ادم بدیم من لیاقت ندارم تو دوسم داشته باشی وهمه مردا یجورن واز این حرفایعنی
  مطمئنم که اون …حالا میخاستم بدونم ایا گناه حتما باید پیام ندم اخه کلی دوسش دارم؟؟خواهش میکنم سریع جواب بدید

 5. مهدی می‌گه:

  سلام من یه پسر خیلی مذهبی بودم ولی ب دلیل دوستان بد خراب شدم ولی در حال ترک گناهانم هستم و ب راحتی هم میتونم ترکشون کنم جز این ک با دخترا جت نکنم من خیلی کم از روی شهوت پیام میدم و باید بگم کداین روزا دیگه از روی شهوت نیست ولی عادت کردم شدم مثل معتاد ها نمیتونم جلوی خودمو بگیرم ک بهشون پیام ندم ! من معمولا احوال پرسی میکنم و درد و دل این چیزا ممنون میشم کمکم کنید ، راستی جرم این کار ها چیه یعنی اگه پلیس بدونه ..ممنون میشم بهم بگید لطفا به روی جیمیل پیام بدید واقعا ممنون میشم

  • ناشناس می‌گه:

   من دختریم ۱۸ساله تقریبا مذهبی چندبارچت بانامحرم درحدشهوت داشتم ولی بعدش پشیمون شدم چندبارم توبه کردم ولی بازکار خودموتکرارکردم ولی دیگه الان واقعاتوبه کردم ودیگه نمیخوام حتی چت ساده بانامحرم داشته باشم.شمامیگیدخدامنومیبخشه؟؟

   • یه ادم می‌گه:

    سلام یکی از دام های بزرگ شیطان برای ادامه ی گناه نا امید کردن فرد از رحمت و بخشش خداست این جمله کمک بزرگی بهتون میکنه(صــــــــــدبار اگر توبه شکستی باز ای)

 6. Amiri می‌گه:

  سلام عرض شود آیا پیامک درصورتی باشد که مشوره دهی ویا عملی فی نفسه باشد چی حکم دارد؟

 7. Reza. Fazi می‌گه:

  من اتفاقی به این مطلب در سایتتون خوردم و برام جالب بود که من بیست و چهار سالمه نزدیک به پنج ساله که چه با شبکه های اجتماعی که تازه اومدن و قبل اون پیامک با دختر عمه و عمو ها و خاله های خود که در ارتباط بودیم از حال هم با خبر برای هم پیامک طنز میفرستادیم و تا الان نه مشکل پیش اومده نه من فکر خلاف راجبشون کردم و مطمئنا اونا هم نکردن و حتی در مجلسی و مهمانی میشین با هاشون دست میدم و با هاشون حرف میزنم کلن خانواده ما اینطوریه خیلی وقته و تا حالا به هیچ چیزی فکر نکردم بجز الان که به این موضوع فقط فکر کردم بخاطر مطلب سایت بود. میخواستم بگم قدیما مردم یک چیز رو نمیدوستن زن با مرد حتی روبوسی میکردن و هیچ مشکلی نبود تا روحانی گفتن نکنید این کار رو گناه داره و باعث لذت میشه ذهن مردم رفت به سمتی که وقتی نامحرم ببینی فکرت بره سمت گناه.

 8. زهرا می‌گه:

  سلام.
  من دختری هسم۲۲ساله.یه دوسالی توفضا مجازی چت میکردم الان احساس گناه زیادی داارم .الان قصد کردم که ازاین برنامه ها خارج بشم ولی خیلی عذاب وجدان دارم نمیدونم چکارکنم….شما راهنمایم کنی.

 9. مسلمان می‌گه:

  چند وقت پیش چن تا دختر بهم. پی ام دادن و هرچی فحش بلد بودن بهم گفتن (آدمای روانی زیادن دیگ) حالا اشکالی دارد من آیدی اونارو یا شمارشونو تو فضای مجازی پخش کنم تا بقیه دوستام م؟زاحم بشن واسه انتقام ؟آیا گناه؟

 10. زینب می‌گه:

  سلام ببخشید من توی اینستاگرام در دایرکت با یکی از خواننده های معروف شبکوکی چت کرده ام و پشیمون شدم. ولی الان لازم هست که باهاشون دوباره چت کنم یا پیامی بفرستم که منو فالو کنن. آیا میتونم باهاشون چت کنم الان من چیکار کنم. لطفا پاسخ من رو سریع بدید

 11. بنده خدا می‌گه:

  باسلام…
  دختری ۱۸ساله ام…
  ازطریق تلگرام حدود یکساله با پسری دوستم، آدم بدی بنظر نمی رسه، خودش می گه که عاشقمه ولی خدایی تاحالا اثباتش نکرده، منم ازش خوشم میاد. تاحالا دو دفعه تلفنی حرف زدیم بقیه اش چت کردیم. هیچ شهوت و میل جنسی ام بینمون نبوده (فقط ابراز عشق ).
  چند روز پیش قصد تمومی رابطه رو داشتم ولی نزاشت خودمم بعدش دلم نیومد. دلش می خواد منو ببینه و این رابطه تاهرجاشد ادامه پیدا کنه…. بنظرم قصد ازدواج داره. من بخاطر شرایط خونوادگیم نمی تونم ببینمش(خونوادم معمولی اند ولی چادری، خودمم همچنین ) ولی اگه ان شاالله دانشگاه ک قبول بشم فرصتش پیش میاد.
  با پسرایی که تابحال دیدم فرق داره…
  ببخشید بخاطر زیاده حرفیام شرمنده… می خواستم ببینم مشکلی داره این رابطه همین جوری ادامه پیدا بکنه…؟
  دلم نمیاد ولش کنم، ولی حس می کنم کارم اشتباهه…

 12. M می‌گه:

  با سلام.
  من از وقتی وارد دانشگاه شدم مقداری ارتباطم با پسرهای هم رشته ای بیشتر شده مثلا چت کردن غیر ضروری اما هیچ وقت گناه صورت نگرفت و وابستگی پیش نیومد سوالی که داشتم اینه که چطور میتونم ارتباطمو قطع کنم به طوری که هیچ وقت پیام ندن البته لازمه بگم قطع ارتباط از نظر پیام بیی مورد و غیر ضروری
  ممنون میشم واسم ایمیل کنید