احکام ارتباط با نامحرم در فضای مجازی اینترنت

کدخبر : 11593 

با توجه به اینکه اینترنت تبدیل به زبانی رایج، علی الخصوص بین جوانان شده است،یکی از مهمترین مسائلی که این روزها جامعه ما را تهدید می کند، شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم است

از نظر اسلام در حفظ حریم در ارتباط با نامحرم فرقی بین محیط واقعی و محیط مجازی نخواهد بود وارتباط در محیط مجازی همانند خلوت دو نامحرم است وچون کسی به آنجا راه ندارد ، بنابراین محل اشکال است. البته با توجه به احکام و متون اسلامی اگر خوف افتادن به حرام و قصد لذت بردن در میان نباشد، اشکالی وارد نیست . در تشخیص خوف و قصد لذت انسان خود مهمترین قاضی خویش است و از وضع خویش آگاه است .

باید توجه داشته باشیم گاه در شروع ارتباط با نامحرم هیچ قصد و احساس گناهی در میان نیست ولی چه بسا همین هم صحبتی ها غرایز جنسی افراد را تحریک کرده و یک الفت و محبت شهوانی بین مرد و زن ایجاد می شود واین نقطه ی آغاز انحراف و فساد است. بنابراین بر هر مسلمانی لازم است در برابر شکسته شدن مرزهای شرعی ایستادگی کند وچنانچه قصد بالا بردن آگاهی های خود را دارد ترجیحا به همجنسان خود مراجعه کند.

شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم
با توجه به اینکه اینترنت تبدیل به زبانی رایج، علی الخصوص بین جوانان شده است،یکی از مهمترین مسائلی که این روزها جامعه ما را تهدید می کند، شکسته شدن قبح ارتباط با نامحرم است.

البته ارتباط در این فضا (چت کردن) فی نفسه اشکالی ندارد اما در صورتی که مفسده داشته باشد و یا باعث گناه شود جایز نیست. چون شیطان وعده داده است بین دو نامحرم حاضر شود و تا آن دو را به گناه نکشد دست برندارد. به نظر می رسد پرداخت هرچه بیشتر و جامع تر به این موضوع از ضرورت های جامعه امروز علی الخصوص در دانشگاه ها و محیط های مذهبی می باشد چرا که با عباراتی نظیر اینکه ؛فضای مجازی ادبیات مخصوص به خود را دارد و رعایت آداب برخورد حضوری را در آن لزوم نمی دانند ، بسیاری از انحرافات شکل گرفته است .

احکام ارتباط با نامحرم در فضای مجازی

برای آگاهی از احکام ارتباط با نامحرم و در راس آنها چت کردن در فضای مجازی نظر خوانندگان را به سوالاتی که در این زمینه مطرح شده و در مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی طبق فتوای مراجع تقلید به آنها پاسخ داده شده است جلب می کنیم:

*آیا چت کردن با دختر حرام است؟

به نظر آیت الله مکارم با توجّه به این که این گونه ارتباط ها غالباً منشأ مفاسدى مى‏شود، جایز نیست. (۱)
پى نوشت :
۱- آیت الله مکارم ، استفتائات جدید، ج‏۳، ص: ۲۵۷ ،س ۶۸۳٫و ج۱، س۸۱۹ وج ۲، س ۱۰۴۹ .

*آیا چت کردن با جنس مخالف گناه دارد؟

چت کردن با نامحرم، در صورتی که نیاز و ضرورت در بین باشد و ارتباط چت بدون قصد لذت و بدون حرف های تحریک کننده و به مقدار ضرورت باشد، اشکال ندارد.
اگر ارتباط با قصد لذت جنسی باشد و یا حرف های تحریک کننده گفته شود و یا مفسده ای ایجاد کند، حرام است.
هم چنین ارتباط عادی با نامحرم درصورتی که ضرورت در بین نباشد، با توجه به این که هر نوع ارتباط دختر و پسر نامحرم، چه از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راهای دیگر غالبا منشأ فساد است، جایز نیست.
تجربه های مکرر نشان داده که رابطه های دختران و پسران دام های شیطان است و پیامد های منفی دارد. هم چنین صحبت کردن های غیر ضروری با نامحرم از مناسب ترین جایگاه های نفوذ شیطان است. ممکن است ناخود آگاه انسان را به روابط غیر اخلاقی سوق دهد.(۱)
پی نوشت:
۱- سؤال از دفتر آیت الله خامنه ای.

آیا چت کردن با دختر اشکال شرعی دارد؟

به صورت یک حکم کلی، چت کردن همانند دیگر صورت های صحبت کردن زن و مرد یا دختر و پسر نا محرم، اگر مفسده‏اى نداشته باشد و خوف وقوع در حرام نباشد و از روى شهوت صورت نگیرد، اشکالى ندارد.(۱)
بنابراین نظر، گفتگو از طریق اینترنت یا تلفن اگر مفسده ای نداشته باشد، اشکالی ندارد . ولی اگر حرف های شهوی مطرح شود ، یا از گفتگو و چت کردن شهوت ، تهییج شود ،جایز نیست و باید از آن پرهیز شود .
اما برخی مراجع در خصوص چت فتوا به حرمت داده و گفته اند: با توجه به اینکه ارتباط و نامه نگاری دختر و پسر نامحرم، چه از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راهای دیگر غالبا منشأ فساد است ،جایز نیست . چت کردن با نامحرم بدون ضرورت اشکال دارد و گناه است.(۲)

پى نوشت‏ها:
۱-توضیح المسائل مراجع , ج ۱ ،مسئله ۸۸۹٫
۲- آیت الله مکارم ،استفتا آت ،ج ۳،ص۲۵۷، س ۶۸۳؛
احکام بانوان، ص ۱۹۵،
آیت الله بهجت ،استفتاآت ،ج۴ ،سوال ۵۳۰۲٫

*آیا چت کردن نوشتاری با نامحرم حرام است؟

فتوای آیت الله اراکی را در باره چت کردن نوشتاری با نامحرم نیافتیم. لیکن چت کردن با جنس مخالف اشکال دارد، این گونه ارتباط خالی از مفسده نیست (۱). غالبا پیامدهای منفی به همراه دارد، مگر اینکه مقدمه ازدواج باشد یا ضرورت دیگری در بین باشد که در این صورت به مقداری که جهت ازدواج لازم است، و به مقداری که ضرورت باشد و مفسده نداشته باشد ،اشکالی ندارد .
پی نوشت :
۱ . سؤال تلفنی (۷۷۴۶۶۶۶-۰۲۵۱) از دفتر آیت الله خامنه ای .

*چت کردن با جنس مخالف در بحث دینی ومذهبی مثلا حجاب بدون هیچ قصدی گناه است؟

با توجه به این که ارتباط دختر و پسر نامحرم، بدون ضرورت چه از طریق تلفن و موبایل باشد یا از طریق شبکه اینترنت و چت و چه از راهای دیگر باشد، غالبا منشأ فساد است و جایز نیست و اگر صحبت ها تحریک کننده باشد ، حرام است.  تجربه های مکرر نشان داده که رابطه های دختران و پسران دام های شیطان است و پیامد های منفی هم دارد . هم چنین صحبت کردن های غیر ضروری با نامحرم از مناسب ترین جایگاه های نفوذ شیطان است. ممکن است ناخود آگاه انسان را به روابط غیر اخلاقی سوق می دهد.
البته اگر برای ارتباط و صحبت کردن با نامحرم ضرورتی در بین باشد ، مانند: سؤال کردن مسائل شرعی از نامحرم و امثال این مورد، و قصد لذت و شهوت هم در بین نباشد و مفسده هم نداشته باشد، اشکال ندارد ؛ ولی به شرط آن که این نوع ارتباط نیز دوام دار نباشد (۱).
پی نوشت:
۱-  آیه الله بهجت ،استفتائات ، ج۴ ، سؤال ۵۲۹۸ و ۵۲۹۹ – ۵۳۰۲ .

راهکارها
در فرهنگ دینی، اسلام به ما توصیه می کند، روابط دختر و پسر در حد ضرورت باشد و فرد روح و ذهن خود را از این گونه امور آزاد گرداند؛ هنگامی هم که فرد به سن رشد و بلوغ می رسد، با مشورت بزرگان و خانواده، مقدمات امر مقدس ازدواج را فراهم ساخته، و محبت های صادقانه خویش را در کانون گرم خانواده بارور سازد و بقیه ذهن خویش را از شهوات منصرف و به کارهای عقلایی و شرعی مشغول شود.

علت اینکه چرا اینقدر در مورد این مسائل سفارش شده، این است که یکی از غرایز قوی در انسان شهوات جنسی است که اگر طغیان و سرکشی کند، کنترل آن ناممکن یا مشکل خواهد بود.
بروز و ظهور و غلبه غریزه ی شهوانی هم در انسان به صورت پلکانی و تدریجی هست، و به تعبیر قرآن کریم شیطان از طریق سیاست گام به گام به هدف خودش میرسه.
وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ
بررسی و ریشه یابی بسیاری از گناهان و جنایات که هر روز در جوامع مختلف رخ می دهد نیز نشان دهنده همین موضوع است که از مسائل ناچیز و عادی آغاز شده اند.
جلوگیری از وسوسه های شیطانی در ابتدای امر و قدم اوّل آسان است چون هنوز موقعیت شیطان و غرایز شهوانی ضعیف است، ولی اگر فردی در قدم اول از شیطان و هوی و هوس تبعیت کند، موقعیت خود را در مقابله با آنها تضعیف نموده و باعث تقویت نیروهای شیطانی و غرایز شهوانی خواهد شد. و در آن صورت مقاومت مشکل تر خواهد شد. به عبارتی همیشه پیش گیری راحت تر از درمان است.
به همین جهات اسلام در مبارزه با انحراف از زمینه های آن نیز جلوگیری به عمل آورد، مثلاً مردها را از نشستن در جای زن قبل از سرد شدن، نهی نمود.
و یا به زن ها دستور داده در برخورد با نامحرم نرمی و ملاطفت نشان ندهند.
پیام قرآن، آزادى از هر قید و بند و عبودیتى، جز عبودیت خداوند متعال است و این، معنایى وسیع دارد که هر کس به سنت و سیره عملى اسلام دقت کند، و آن را با سیره ظلمى که تمدن غرب در بین افراد جامعه و طبقات آن اعمال مى کند، مقایسه نماید، به خوبى درک مى کند که اسلام، بشر را آزاد و تمدن غرب او را اسیر هوا و هوس و جاه طلبى ها کرده است.
دین مبین اسلام، نیازها و غرایز انسان را به صورت قانونمند و معقول به سوى روش هاى صحیح، راهنمایى و با هر عاملى که به شخصیت و کرامت انسان ضربه بزند، مقابله کرده است. از جمله غرایز طبیعى انسان، خواسته جنسى اوست که دین اسلام در بین مکتب هاى مختلف، روشى معتدل و معقول براى هدایت این غریزه به راه صحیح و درستـ ارایه کرده است.
انشاءالله خداوند متعال به همه ما توفیق عنایت کند تا با بصیرت و آگاهی و عدم توجیه و عذر تراشی، عامل به وظایفمون بوده و جزء بندگان پرهیزکار او باشیم./

منبع: سایت جهان و مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی،

نظر به سوالات و استقبال از این پست از حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی بیاری، دکترای جامعه شناسی دعوت کردیم تا به سوالات عزیزان پاسخ دهند. همچنین در صورت نیاز و ضرورت جهت مشاوره می توانید با شماره ایشان، ترجیحا از طریق تلگرام ارتباط برقرار نمایید. ۰۹۱۲۵۵۳۵۰۲۲

مربوطه به : آخرین عناوینمذهبی

کلمات کلیدی: , , , , , , , , , , , , ,

 1. Z می‌گه:

  با سلام
  دختری هستم مذهبی و اصلا با واژه ی چتروم مانوس نبودم ولی چندین بار رفتم. تکلیف یه عده که توی چتروم کاملا مشخصه و مسلما حرف زدن باهاشون چه به لحاظ اخلاقی و چه شرعی اشکال داره اما من با آقایی چت میکردم بسیار با ایمان و مؤمن و بسیاااااار مؤدب خدا شاهده که حتی یکبار هم حرفی زده نشد که طرفین حتی به گناه فک کنن چه برسه به اینکه به گناه کشیده شن…
  سؤال من اینجاست آیا حرفهای ساده ای که در چهارچوب اخلاقی باشه (کاملا اخلاقی) ولو اینکه ضرورت چندانی نداشته باشه گنــــــــاه محسوب میشه؟
  ممنون میشم جواب بدید
  با تشکر

  • عطیه گنجی می‌گه:

   مراقب وابستگی و باز شدن روتون به هم باشید…
   در حد معقول صحبت کنید و خط قرمزها را فراموش نکنید.

  • ناشناس می‌گه:

   نامردی میکنن اخر سر بد ب ضررت تموم میشه ناراحت افسرده میشه سرزنش میکنی اخر خودتو

  • سمیه می‌گه:

   عزیزم متن روبادقت بخون نوشته اگرصحبت عادی باشه اشکالی نداره به شرط اینکه تداوم نداشته باشه…تداوم نداشتن بسیارمهمه ادامه ارتباط دامی بودکه شیطان چندین باربرای من بازکردوخودم تاثیرش روتجربه کردم امیدوارم شمادچارنشید

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   سلام.
   زن ومرد نامحرم تا ضرورت وجود نداشته نباید باهم رابطه داشته باشند.اونایی که کارشون به روابط ناصحیح کشیده شده ازاول مثل شما بودن وفکراینم رانمیکردن که کارشون به اینجابکشه.حواستون جمع شیطان خیلی روان شناس ماهری است.گول نخوریدخواهرم.

  • وابستگی خوب نیست می‌گه:

   وابستگی خوب نیست

   • بنده خدا می‌گه:

    درسته اما من بد وابسته شدم ب کسی ک خوبه ولی هنوز شرایط ازدواج نداره بهش خیلی وابستم اونم همین طور و نمیدونم باید ادامه بدم یا ن تازه اول مسیرم .راهنماییم کنین لطفا

  • رقیه می‌گه:

   سلام
   عزیزم برای منم پیش اومده؛ من تو خانواده بسیار مذهبی و مقید به محرم و نامحرم بزرگ شدم؛ اما برای یه آقایی نقد مینوشم؛ تا اینکه کم کم راحت تر صحبت کرد باهام؛ بعدها متوجه شدم که هم إن داره و هم قصد دیگه؛ البته خدا رو شکر زود فهمیدم و حالش رو جا آوردم؛ مواظب باش دخترها بیشتر آسیب میبینن

 2. ... می‌گه:

  سلام خسته نباشید…ببخشید برای جلوگیری از ایجاد ارتباط دوستانه با نامحرم..ایا میشود با او بد برخورد کرد؟..و اگه میشود..ناراحت شدن او مشکلی ایجاد نمی کند؟

  • عطیه گنجی می‌گه:

   اشکالی نداره و کاملا منتقی است و مطمئنا ناراحت نمیشه. برای خیلی ها ممکنه پیش بیاد و همین رویه را پیش بگیرند.
   مقداری ناراحت شدن او بهتره تا اینکه رابطه دوستانه بینتون برقرار بشه.

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   سلام.
   بهترین روش ترک ارتباط با اوست و پاسخ ندادن به او.حالا میخواد ناراحت بشه یانشه شما گناهی نکردی.دنبال این باشیدکه خودتون به سعادت برسید هرچند نامحرم ناراحت بشه.البته به او اهانت نکنیداماسکوت وبی محلی خیلی دندان شکنه.

 3. ناشناخته می‌گه:

  سلام من خانم متاهلی هستم که با مرد متاهلی هم صحبت هستم .
  (تلفنی)و خدا گواهه بین ما دو تا هیچ قصد شهوانی وجود ندارد میخواستم بپرسم صرف تماس تلفنی یا حضوری ایا این در حکم خیانت به همسر هست یانه؟ البته ما تقریبا میشه گف همکاریم ممنون

  • عطیه گنجی می‌گه:

   در هر حال در نظر داشته باشید که غریزه انسان بصورت ناخوداگاه ممکن است انسان را به سمتی که مایل نیست بکشاند. آیا تماس و صحبت شما ضرورتی دارد ؟ آیا صحبت شما مربوط به کار شماست و در این زمینه است ؟ و مهمترین مسئله در صورتی که همسر شما از این صحبت اگاه نیست مطمئنا مشکل داره و بهتره هرچه سریعتر تا این ارتباط به محبت و صمیمیت بیشتر بین شما تبدیل نشده از آن دوری کنید.

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   سلام.
   خانم محترم شیطان مرحله به مرحله جلومیاد.حواستون جمع باشه.قطعا کارشماحرامه وعواقبت ناگواری براتون داره.همین الان تمامش کنی اگرزندگی خود رادوست دارید والبته سعادت خودتان را.

 4. بنده خدا می‌گه:

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم ازتون خواهشششش میکنم سریع جواب بدید من دختریم که ۱۸سالمه مذهبیم
  هستم عاشق شهادتم هستم تو فضای مجازی تو گروه مذهبی با یه پسر۲۷سال آشنا شدم اونم مذهبی وسید به شدت بش علاقه دارم به چشم برادری وهمیشه هم میگم داداشم همیشه هم ابراز علاقه میکنم چن بار بم گفت که کمتر پیام بده نمیخام ادم بدی شم یا مثلا یهویی میگف من ادم بدیم من لیاقت ندارم تو دوسم داشته باشی وهمه مردا یجورن واز این حرفایعنی
  مطمئنم که اون …حالا میخاستم بدونم ایا گناه حتما باید پیام ندم اخه کلی دوسش دارم؟؟خواهش میکنم سریع جواب بدید

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   سلام کسی که عاشق شهادته بایدحواسش جمع باشه که خیلی ازچیزا را بایدرعایت کنه مثل شهدا.صحبت بانامحرم بدون ضرورت ووابستگی به او صحیح نیست وانسان راازشهادت دورمیکنه.بسیجی وار رابطه راقطع کنید.موفق باشید

 5. مهدی می‌گه:

  سلام من یه پسر خیلی مذهبی بودم ولی ب دلیل دوستان بد خراب شدم ولی در حال ترک گناهانم هستم و ب راحتی هم میتونم ترکشون کنم جز این ک با دخترا جت نکنم من خیلی کم از روی شهوت پیام میدم و باید بگم کداین روزا دیگه از روی شهوت نیست ولی عادت کردم شدم مثل معتاد ها نمیتونم جلوی خودمو بگیرم ک بهشون پیام ندم ! من معمولا احوال پرسی میکنم و درد و دل این چیزا ممنون میشم کمکم کنید ، راستی جرم این کار ها چیه یعنی اگه پلیس بدونه ..ممنون میشم بهم بگید لطفا به روی جیمیل پیام بدید واقعا ممنون میشم

  • ناشناس می‌گه:

   من دختریم ۱۸ساله تقریبا مذهبی چندبارچت بانامحرم درحدشهوت داشتم ولی بعدش پشیمون شدم چندبارم توبه کردم ولی بازکار خودموتکرارکردم ولی دیگه الان واقعاتوبه کردم ودیگه نمیخوام حتی چت ساده بانامحرم داشته باشم.شمامیگیدخدامنومیبخشه؟؟

   • یه ادم می‌گه:

    سلام یکی از دام های بزرگ شیطان برای ادامه ی گناه نا امید کردن فرد از رحمت و بخشش خداست این جمله کمک بزرگی بهتون میکنه(صــــــــــدبار اگر توبه شکستی باز ای)

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   سلام.شما قبل ازاینکه نگران پلیس باشید نگران زندگی وآخرت خود و اونایی باشید که باهاشون رابطه دارید. جایگاه انسان خیلی بالاست.شیطان قسم خورده همه را گمراه کنه.مواظب باش برادرجان.سعی کن هر روزقران بخوانی حتی یک صفحه.اهل مطالعه کتب خاطرات شهدا باش. به مزار شهدا واموات زیاد برو.خیلی سریع از این مشکلات نجات پیدا میکنی و ذهنت آرام میشه.

 6. Amiri می‌گه:

  سلام عرض شود آیا پیامک درصورتی باشد که مشوره دهی ویا عملی فی نفسه باشد چی حکم دارد؟

 7. Reza. Fazi می‌گه:

  من اتفاقی به این مطلب در سایتتون خوردم و برام جالب بود که من بیست و چهار سالمه نزدیک به پنج ساله که چه با شبکه های اجتماعی که تازه اومدن و قبل اون پیامک با دختر عمه و عمو ها و خاله های خود که در ارتباط بودیم از حال هم با خبر برای هم پیامک طنز میفرستادیم و تا الان نه مشکل پیش اومده نه من فکر خلاف راجبشون کردم و مطمئنا اونا هم نکردن و حتی در مجلسی و مهمانی میشین با هاشون دست میدم و با هاشون حرف میزنم کلن خانواده ما اینطوریه خیلی وقته و تا حالا به هیچ چیزی فکر نکردم بجز الان که به این موضوع فقط فکر کردم بخاطر مطلب سایت بود. میخواستم بگم قدیما مردم یک چیز رو نمیدوستن زن با مرد حتی روبوسی میکردن و هیچ مشکلی نبود تا روحانی گفتن نکنید این کار رو گناه داره و باعث لذت میشه ذهن مردم رفت به سمتی که وقتی نامحرم ببینی فکرت بره سمت گناه.

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   خداوند حکیم برای بقای نسل انسان ها دوجنس مخالف آفرید وشهوت به آنها داد ولی درکنارش عقل ووحی هم به آنها داد تا ازاین شهوت درمسیر درست استفاده کنند.کسانی که تابع عقل ووحی نشدند به بی راهه رفتندکه ازهمان زمان خلقت آدم موارد متعدد اتفاق افتاد که قوم لوط یک مصداق آن است یازلیخا و…پس میل به جنس مخالف ووسوسه شیطان قدیم وجدید ندارد.درضمن براساس کدام مبنایی فرمودیدقدیم زن ومردهمدیگررا…وهیچ اتفاقی نمی افتاد؟تجربه فساد قبل ازانقلاب چیز دیگری میگوید.کافیست الان به غرب وزن غربی نگاهی بیندازی که آیا امنیت اخلاقی دارد؟

 8. زهرا می‌گه:

  سلام.
  من دختری هسم۲۲ساله.یه دوسالی توفضا مجازی چت میکردم الان احساس گناه زیادی داارم .الان قصد کردم که ازاین برنامه ها خارج بشم ولی خیلی عذاب وجدان دارم نمیدونم چکارکنم….شما راهنمایم کنی.

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   سلام.این عذاب وجدان مقدس است چرا که مانع رفتن مجدد شما به سمت گناه است.قدران رابدانید.وبه رحمت الهی امیدوارباشید.خصوصا دراین ماه پربرکت.سعی کنید بیشتر با خدا مانوس باشیدوقران تلاوت کنید بادقت.لازم است سطح معرفت خود رانسبت به انسان وجایگاه اودرعالم هستی بالاترببری.موفق باشی انشاالله

 9. مسلمان می‌گه:

  چند وقت پیش چن تا دختر بهم. پی ام دادن و هرچی فحش بلد بودن بهم گفتن (آدمای روانی زیادن دیگ) حالا اشکالی دارد من آیدی اونارو یا شمارشونو تو فضای مجازی پخش کنم تا بقیه دوستام م؟زاحم بشن واسه انتقام ؟آیا گناه؟

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   سلام.مثل خداباشید که خطای ما را مخفی میکند وپیش دیگران آبروی ما رانمی برد بااینکه اودرحق ماخوبی کرده وما معصیت اورا میکنیم.کریمانه برخوردکنیدوبرایشان دعا کنید سرعقل بیایند.پخش شماره آنها درفضای مجازی وانتقام گیری درشان شمانیست وآرامش شما در گذشت است.

 10. زینب می‌گه:

  سلام ببخشید من توی اینستاگرام در دایرکت با یکی از خواننده های معروف شبکوکی چت کرده ام و پشیمون شدم. ولی الان لازم هست که باهاشون دوباره چت کنم یا پیامی بفرستم که منو فالو کنن. آیا میتونم باهاشون چت کنم الان من چیکار کنم. لطفا پاسخ من رو سریع بدید

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   سلام.چه لزومی دارد دوباره باایشان ارتباط برقرارکنی؟نه جواب بدهید نه باایشان کاری داشته باشید.خودبه خود اوهم قید شما رامیزند.سکوت وجوای ندادن محکم ترین پاسخ منفی است.ارتباط خودرا باخدا بیشتروصمیمی ترکنید.انشاالله موفق میشوید.

 11. بنده خدا می‌گه:

  باسلام…
  دختری ۱۸ساله ام…
  ازطریق تلگرام حدود یکساله با پسری دوستم، آدم بدی بنظر نمی رسه، خودش می گه که عاشقمه ولی خدایی تاحالا اثباتش نکرده، منم ازش خوشم میاد. تاحالا دو دفعه تلفنی حرف زدیم بقیه اش چت کردیم. هیچ شهوت و میل جنسی ام بینمون نبوده (فقط ابراز عشق ).
  چند روز پیش قصد تمومی رابطه رو داشتم ولی نزاشت خودمم بعدش دلم نیومد. دلش می خواد منو ببینه و این رابطه تاهرجاشد ادامه پیدا کنه…. بنظرم قصد ازدواج داره. من بخاطر شرایط خونوادگیم نمی تونم ببینمش(خونوادم معمولی اند ولی چادری، خودمم همچنین ) ولی اگه ان شاالله دانشگاه ک قبول بشم فرصتش پیش میاد.
  با پسرایی که تابحال دیدم فرق داره…
  ببخشید بخاطر زیاده حرفیام شرمنده… می خواستم ببینم مشکلی داره این رابطه همین جوری ادامه پیدا بکنه…؟
  دلم نمیاد ولش کنم، ولی حس می کنم کارم اشتباهه…

  • نفس می‌گه:

   وای چ عجیب ک تمام مشخصات واتفاقاتی ک گفتیدعین منه حتی سنتونم واقعادچارسردرگمی شدم نمیدونم چیکارکنم کاش یکی پیداشه بهم بگه ک چیکارکنم

  • حجت السلام دکتر بیاری می‌گه:

   سلام.مطمئن باشید حس تون که همون فطرت خدایی شماست به شما درست میگه.باخودتون صادق باشیدواین سوال پاسخ بدید که چه لزومی داره بایک نامحرم درفضای کاملا ناامن وغیرمطمئن مجازی رابطه داشته باشی؟آیا وعده دیدار نمی تونه مشکلات عاطفی و…بدنبال داشته باشه؟کم افرادبوده وهستندکه ازفضای مجازی بانیت پاک شروع کردندوسرازناکجاآباد درآوردند؟احساسات مقدس تان راکنترل کنیدوبه این رابطه ادامه ندید وبرای همیشه حرمت خود را تضمین کنید.دراین روزهای پایانی ماه مبارک ازخدا کمک بخواهیدبه شماقدرت نه گفتن به خواسته های نفسانی عنایت کند.موفق باشید وحتما موفق هستید.ببینیدخداازشماچه میخواهدوچه چیزی دل اورا راضی میکند.

  • سلام می‌گه:

   من ۱۶ سالمه یه لحظه حاضری کسی و ببینی که نه می شناسی نه اخلاقشو دیدی من با پسری اشنا شدم مثل خودم مذهبی گفته سید هس گفت پرستار هست دوسش دارم اما نباید اطمینان کنی چون همه تو. چت همین ماجرا رو دارن مخصوصا دخترا مواظب باش ابجی سنگین باش ابجی من با وقار خانم تمام حرفای ادمای تو چت دروغ هس

 12. M می‌گه:

  با سلام.
  من از وقتی وارد دانشگاه شدم مقداری ارتباطم با پسرهای هم رشته ای بیشتر شده مثلا چت کردن غیر ضروری اما هیچ وقت گناه صورت نگرفت و وابستگی پیش نیومد سوالی که داشتم اینه که چطور میتونم ارتباطمو قطع کنم به طوری که هیچ وقت پیام ندن البته لازمه بگم قطع ارتباط از نظر پیام بیی مورد و غیر ضروری
  ممنون میشم واسم ایمیل کنید

 13. fh-sadat می‌گه:

  سلام .من یک دختری هستم که به شدت به اصول اخلاقی واعتقاداتم پایبندم توی زندگی تاحالا باهیچ پسری هم نبودم ،چن وقت پیش به اصرار یکی ازدوستام وارد فضای چت روم شدم که متاسفانه به شدت محیطش نامناسب هستش رفتن من به روم به طورمکرر ادامه پیداکرد اما اینم بایدبگم به هیچ وجه درحرف زدن بافردمقابل ازنفسم پیروی نکردم واصلن دیواراحترام بین من بافردمقابل شکسته نمیشد دراکثرمواقع من حتی به جای استفاده ازتو ازشما توحرفام استفاده میکردم تااینکه بایک اقایی اشناشدم که به شدت دیدگاهش نسبت به هرموضوعی متفاوت بودو به شدت جذاب ومن ناخواسته ازشخصیت اون فرد خوشم اومدتااینکه متوجه شدم اون اقا یک لائیک واقعی هستش وذهنش به شدت مسمومه ومن متاسفانه همچنان ازشخصیت اون اقا خوشم میاد واحساس میکنم نفسم کم کم داره برمنطق وعقلم مسلط میشه لطفا برای بیرون اومدن ازاین مرداب به من کمک کنین ویه راهکارجامع وحساب شده بهم بدین …..ممنونم

 14. امیرحسین می‌گه:

  به نظر کلا ارتباط در دنیای مجازی و واقعی دختر و پسر اشکال داره جون وابستگی میاره

 15. محمدرضا می‌گه:

  با صلام و عرض خسته نباشید پسری ۱۵ساله هستم با یکی از دختر های فامیل که هم سنیم چت میکنم و راستش همدیگرو خیلیییی دوست داریم قربون صدقه هم میریم و…جدیدا بخاطر اینکه گناه محسوب میشه رابطمونو بهم زدیم ولی ضربه سختی به جفتمون وارد شده میخواستم ازتون خواهش کنم اگه راهی هست که ما دوتا بتونیم با هم چت کنیم رو بگید ممنون

 16. آسمان می‌گه:

  سلام من ازطریق وبلاگ با پسری اشنا شدم چون پروفایل نداشت بهش پیام دادم که ازطریق ایمیل باهم حرف بزنیم اونم بعد یه مدت ب ایمیلم پاسخ داد خیلی پسر خوبی بود و هیچ وقت نشد حرف غیراخلاقی بهم بگه ومن ازهمین شخصیتش خوشم اومد با اینکه ندیدمش اما بهش دل بستم اونم همینطور اما فقط با شعر و غیرمستقیم میگفت که منو دوس داره و لی من طاقت نیاوردم و یه روز بهش گفتم که دوسش دارم وبهش دل بستم
  و حالا از اون موقع جواب ایمیل های منو نمیده اصن نمیدونم چه اتفاقی افتاده که نزدیک ۲ماهه که رفته
  من حال خوبی ندارم از یه طرف دوسش دارم ونمیتونم فراموشش کنم وازطرف دیگه احساس میکنم عمرم داره تلف میشه چون من تو سن ازدواجم و میترسم با وفاداری ب اون شخص موقعیت های دیگه رو ازدست بدم لازمه بگم اون پسر تو یه شهر دیگه زندگی میکنه
  ومن نمیدونم اصن این ازدواج ممکن خواهد بود یا نه؟!
  میگم ازدواج چون از رابطه دوستی خوشم نمیاد و ترجیح میدم تنها باشم تا اینکه در یه رابطه اشتباه قرار بگیرم.
  خواهش میکنم هرچه زودتر منو راهنمایی بفرمایید چون واقعا شرایط سختی رو دارم میگذرونم.

 17. تنها می‌گه:

  سلام.دختری۱۷ساله هستم ک از۱۱سالگی عاشق یکی از پسر های فامیل شدم
  ۳سال پیش این آقا ازدواج کردند
  ایشون ازهر نظر بمن نمیخوردند
  خودمم نمیدونم چیشدعاشقش شدم
  آخه پسری فوق العاده دوست دختربازی بودن و چون من چادری بودم بم نمیومد عاشق بشم توجهی نداشتن
  پارسال ایشون فهمیدن من هنوز دیوانه دوسشون دارم اصرار ب حرف زدن باهام کردن
  قراربود درحدفامیلیتمون باشه اما رفت فراتر
  اون بم نامردی کرد
  اما من هنوز دوسش دارم
  فقط میخوام مطمئن شم حسم هوس نبوده
  هیچ تمایل جنسی نداشتم و فقط خودش برام مهم بود
  توی این چندسال فقط با گریه هام سرکردم
  آخه تاقبل رابطه شل نماز بودم
  و ب بعضی چیزا اعتقاد نداشتم

  • محسن می‌گه:

   سلام من با یه دختری هم سن و سال خودم در حد چت وتلفنی در ارتباطیم او منو دوست داره متاهله ولی به گفته خودش شوهرش دوسش نداره و او میخواد دل خوشیش من باشم در حد همین چت کردن و تلفنی البته واقعا بدون شهوت
   میخواستن بدون چیکار کنم تو این موقعیت تنهاش بزارم یانه
   آیا مشکل داره کار من

 18. فاطمه می‌گه:

  سلام من دختری هستم با ایمانم مومنم نماز میخونم مرتب و روزه هم میگیرم اما با پسری از طریق فضای مجازی ارتباط دارم که اون کلا برعکس منه ولی تا حدودی سعی کردم اونو تغییر بدم در چت کردن هم از حرف های عقلانی و خیلی مودب استفاده نمیکنیم اما من از زدن حرف های بد دوری میکنم و الان تصمیم دارم از اون جدا بشم اما نگرانم که ناراحت بشه و دلش بشکنه. اونوقت عذاب وجدان میگیرم.ممنون میشم پاسخ بدید.البته در نظر داشته باشید که ارتباط ما اول ب قصد خواهر و برادری و بعدش به قصد ازدواج شروع شد و قصد داشتیم چند سال دیگه ازدواج کنیم

 19. نسیم می‌گه:

  سلام من به تازگی با پسری عقد کردم ودر حال حاضر دوران عقد راسپری می کنیم چندین بار همسرم در تلگرام پیام های جنسی برایم ارسال کردوقتی ان گروه را اد کردم متوجه شدم یک از کانال است که روابط زناشویی را اموزش می دهد که همراه با تصویر وفیلم های مستهج ونامشروع است به طوری با دیدن چند عکس سریعا از کانال خارج شدم البته همسرم هم قبلا گفته بود من با یک بوس تحریک می شوم وقتی کانال را اد کردم متوجه حرفش شدم می خواستم بدانم ایا همسرم با بودن در این گروه ها گناه کرده وحکمش چیه ؟البته باید ذکر کنم همسرم پسر خیلی خوب وبا ایمانی هست و کاملا چشم پاک است وبه قول خودش می گوید که من ازسن بیست سالگی تا الانخودم را حفظ کردم وبه طور کلی این برنامه ها تاثیر در اون ندارد,می خواستم حکم این را برام توضیح بدهید و راهنماییم کنید

 20. فاطمه می‌گه:

  سلام…
  من یه دختر پانزده ساله و تقریبا مذهبی هستم…. چند وقتی هست که تو تلگرام با یک پسر که هم سنمه آشنا شدم و باهاش صحبت و درد و دل میکنمو قصدم از صحبت با اون فقط داشتن یک برادره…شهر هامون هم از هم خیلی دورهو هیچ مسئله احساسی جز یک احساس خواهر برادرانه بینمون نیست….و حالا اینکه من باهاش حرف میزنم گناهه یا نه؟… لطفا جوابم رو به جیمیلم ارسال کنید…
  ممنونم

  • atefeh می‌گه:

   سلام یک سوال داشتم اگه کسی بخاطر امر ازدواج اقدام به این بکنه که بخواد اونو تو دنیای مجازی مطرح کنه البته به این دلیل که طرفو تو همچین موقعیتهایی بشناسه چون تو این دنیای مجازی ارتباط به صورتی هست که نشون میده دختر چقدر رو خودش کنترل داره و اینجوری یه شناخت اولیه برای صداقت به طرف بده و موضع ازدواج و مطرح کنه باید یه دختر چه رفتاری کنه من این رابطه رو در جریان با خانواده قرار دادم و مسلمه که خانواده مخالفت میکنن اما تو ارتباطی که با ایشون داشتم تمام خط قرمزها رو مشخص کردم ومتوجه شدم ایشون به خاطر فشاری گکه بهشون وارد شده میخوان از طریق درست و سنت پیامبر که ازدواج هست اقدام کنند ولی میخواستن قبل از اقدام از این طریق نسبت به بنده شناخت به دست بیارن که من هم براشون توضیح دادم این شناختها نسبی هست و باید صداقت کامل داشته باشند خلاصه از اینها چون خانوادم مخالفت کردن ارتباطم رو با ایشون قطع کردم . ولی چون تو صحبتاشون صادق بودن و رعایت ادب میکردن و حد خودشونو میدونستن من از اینکه بهشون بها داده نشده ناراحتم چون شاید ازدواج از این طریق نادرست به نظر بیاد اما اگر دو طرف جنبه عقلانیشون به جنبه احساسیشون قلبه کنه و احساسی رفتار نکنن این موضع میتونه در غالب درستش در بیاد البته این سبک ازدواج برای جوانان کم سنو سال و دختران احساساتی سبک درستی نیست بنده هم سنو سال زیادی ندارم ولی برخلاف هم سنو سالانم احساس میکنم که با این قضیه احساساتی برخورد نمیکنم و چون رشته تحصیلیه بنده روانشناسیست میدانم که چگونه باید طرف مقابل را بشناسم و سوالهای مربوطه را بپرسم و هر زمان که ارتباط به سمت فساد حرکت کرد سریعا رابطه را قطع کنم اما چون واسته ای نیز در این بین نبوده حل این مسعله سخت خواهد شد در دانشگاه من استادی هست که مشاوره میدهد و میتواند چنین کاری کند اما من الان رابطه را قطع کرده ام و نمیدانم چه اقدامی انجام دهم و چگونه به ایشان بگویم که به این مشاوره اقدام کنند ممنون میشوم که پاسخگو باشید

 21. محسن می‌گه:

  سلام من بایک دختر هم سن خودم در ارتباطم چت و تلفنی دختره متاهل شوهرش به گفته خودش زیاد دوسش نداره ما تو حرف زدمون شهوتی و… حرف نزدیم و هیچ وقت با قصد شهوت حرف نمیزنیم او چون شوهرش دوسش نداره میخواد با من دوست باشه و میخواد از تنهایی در بیاد وبا یه نفر که من باشم حرف بزنه او به من میگه که دوسم داره میخواستم بدونم رابطه داشتن با ایشون در حد تلفنی وچت آیا مشکلی داره یا نه

 22. فاطمه می‌گه:

  سلام من دختری ۱۶ ساله هستم و مدتی در تلگرام در گروه های مختلط برای رفع حوصله سر رفتن چت میکردم چند بار خواستم این کارو انجام ندم ولی نشد البته چت معمولی بود به قصد لذت و … نبود الانم دوباره از کرده خودم پشیمونم میخوام ببینم خدا منو میبخشه یعنی جوری که انگار هیچ گناهی نکردم مثل همون اولا

 23. vida می‌گه:

  سلام
  من یه دخترشانوزده ساله هستم حدودا چهارماه میشه که باپسری اشناشدم پسرخوبی به نظر میرسه نمازخونم هستش ومیگه عاشقمه منم باورش دارم ومیگه حتما قراره بامن ازدواج کنه یعنی قصدش ازدواج درمورد شهوت هم چت کردیم من خیلی خواستم بهم بزنم ولی نذاشته خانواده مامذهبیه من خودمم چادریم وخیلی بچه مثبت واز وقتی فهمیدم گناه کردم حالم خوب نیس به نظرتون من چیکار کنم تا باپسره نباشم وخدامنو ببخشه؟؟؟

 24. ... می‌گه:

  بنده ۲ ماهی است با یک فرد کاملا مذهبی اشنا شدم خدا میداندحرف های بدی نمیزنیم بعضی اوقات ایشان زکات علمشان را پرداخت میکنند و به بنده چیزهایی هم یاد میدهند قرار شده که ایشان به خواستگاری بنده بیایند و به پدر و مادرشان هم اطلاع دادند .اما بنده به خاطر کم بودن سنم نمیتوانم چیزی بگویم به خانواده .لطفا راهنماییم کنید

 25. یه بنه خدا می‌گه:

  من دختری ۱۷ ساله هستم،مذهبی با یه آقا پسری تو چت آشنا شدم که خیلی زود بهم وابسته شدند.{از ایشون مطمئنم}۲۵سالشونه و خیلی حرف ها از روی شهوت میزنن ولی مطمئنم میتونم اصلاحشون کنم و باهاشون حرف های روز مره بزنم.آیا این اشکالی داره؟لطفا جوابمو بدین.

 26. یه بنده خدا می‌گه:

  با توجه به این موضوع که اینطوری ایشون هم به واسطه ی علاقشون اصلاح میشن.

 27. ابولفظل محمدی می‌گه:

  سلام خانم من ۶ماهه که یه مردی را که مزاهمش میشده را ارشاد میکرده و برام نگفته که کسی مزاهمش میشده برای همی سبب بی اعتمادی بنده و خانوادم شده مونم چیکار کنم

  • ساره. می‌گه:

   سلام.
   من و پسر عموم همدیگه رو میخوایم.خیلی هم همدیگه رو دوست داریم…خانواده ی عموم میدونن که ما همدیگه رو میخوایم و برای ازدواج با هم در ارتباطیم. البته چون اون ها توی یه شهر دیگه هستن ما با هم ارتباط تلفنی داریم…و گه گاهی هم با هم چت هم میکنیم…قراره که بعد از این ایام محرم و صفر برا امر خیر پا پیش بذارند و شاید هم عید بیایند و پا پیش بذارن…میخوام اینو بپرسم که ما که الان با هم درارتباطیم(از راه دور )گناه داریم میکنیم یا نه؟
   ممنون میشم اگر به سوال من جواب بدین

  • motahare می‌گه:

   اشتباه نکنید خانمتون نخواسته شما رو درگیر کنه خودتون میگین مزاحم

 28. Motaharr می‌گه:

  مگه نمی گن کسی که واقعا عاشق کسی باشه بهش می سه خب من واقعا نمی تونم بهش پی ام ندم میدونمم کارم اشتباه

 29. نازنین می‌گه:

  سلام من دختری هستم مجرد که دوست دارم ازدواج کنم اما در این مورد دچار شک و تردید شدم
  از اونجایی که من موقعیتهای زیادی رو رد کردم الان که میبینم تو زندگیم خیلی تنها بودم دلم میخواد همسر خوبی نصیبم بشه
  مدتی هست که به کسی علاقه دارم اما اون اصلا به فکر ازدواج نیست و بیخیال داره با برادرش خوش میگذرونه و گاهی هم که میبینمش نگام نمیکنه
  خواستم ببینم راهی هست که من اونو به خودم علاقه مند کنم؟!

 30. سلیم می‌گه:

  سلام من چت میکردم زنم فهمید دنبال طلاق هست منم پشیمانم بهش گفتم قبول نمیکنه چکار کنم چهل وهشتسالمه دوتا پسر دارم کمکم کنید

 31. سلیم می‌گه:

  یادم رفت بگم یک ماهی با خانمی متاهل چت میکردم که خانمم فهمید و درخواست طلاق کرد منم که فهمیدم کارم اشتباه بوده ازش معذرت خواستم ولی باورش نشد ودر خواست طلاق کرد من توبه کردم ولی باور نمی کنه چکار کنم داغونم از همه میخوام مواظب زندگیشان باشن چکار کنم من کمکم کنید

 32. یه دختر می‌گه:

  سلام ببخشید من بایه پسر تو فضای مجازی اشنا شدم خیلی وقته الان من میگم جداشیم اون میگه من خودمو میکشم من الان چیکار کنم

 33. سلیم می‌گه:

  سلام چرا جواب مو نمیدید احتیاج به هم فکری دارم