نویسنده: پژوهش مرکز مطالعات اسلامی استراسبورگ فرانسه

کتاب مغز متفکر جهان شیعه امام جعفر صادق (ع)

کدخبر : 9943 

حدود چهل سال پیش پژوهشی بین‌المللی درباره زندگانی حضرت امام جعفر صادق(ع) انجام شد. در این پژوهش که در مرکز مطالعات اسلامی استراسبورگ فرانسه صورت گرفت بیش از بیست نفر از دانشمندان بزرگ آن‌روز مشارکت داشتند.

نام کتاب: مغز متفکر جهان شیعه امام جعفر صادق (ع)              

نویسنده: پژوهش مرکز مطالعات اسلامی استراسبورگ فرانسه

مترجم: ذبیح الله منصوری

موضوع: اسلام، عقاید شیعه، امام جعفر صادق (ع)

قطع: وزیری

ناشر: بدرقه جاویدان

چاپ: ۱۳۸۹

تعداد صفحات: ۵۰۶ صفحه

قیمت: ۱۲۵۰۰ تومان

حدود چهل سال پیش پژوهشی بین‌المللی درباره زندگانی حضرت امام جعفر صادق(ع) انجام شد. در این پژوهش که در مرکز مطالعات اسلامی استراسبورگ فرانسه صورت گرفت بیش از بیست نفر از دانشمندان بزرگ آن‌روز مشارکت داشتند.

از بین اینان امام موسی صدر و دکتر نصر، ایرانی و شیعه بودند و بقیه بر سایر دین‌ها و آیین‌ها.

نام دانشمندان به ترتیب زیر است:۱٫ آقای (آرمان بل) استاد دانشگاه‌های بروکس و گان، در بلژیک ۲٫ آقای (ژان – اوبن) استاد دانشگاه گان. ۳٫ آقای (روبرت برونشویک) استاد دانشگاه پاریس ۴٫ آقای (کلود کاهن) استاد دانشگاه پاریس ۵٫ آقای (انریکو جردلی) استاد دانشگاه در ایتالیا و معاون فرهنگستان ۶٫ آقای (هانری ـ کوربن) استاد دانشگاه و مدیر مطالعات مربوط به علوم مذهب‌شناسی ۷٫ آقای (توفیق ـ فحل) استاد دانشگاه استراسبورگ ۸٫ آقای (فرانسیکو گابریلی) استاد دانشگاه رم ۹٫ پروفسور (ریچاد ـ گرام لیخ) استاد دانشگاه در آلمان غربی ۱۰٫ خانم (آن ـ لمبتون) استاد دانشگاه لندن ۱۱٫ آقای (ژرار ـ لوکنت) استاد دانشگاه السنه شرقی در پاریس ۱۲٫ آقای (ایوون لنبان ـ دویل فوند) مدیر انستیتوی تحقیقات علمی در پاریس ۱۳٫ آقای (ویلفرید ـ مدلونگ) استاد دانشگاه شیکاگو در آمریکا ۱۴٫ آقای (هانری ماسه) استاد دانشگاه در فرانسه ۱۵٫ آقای (شارل پلا) استاد دانشگاه در پاریس ۱۶٫ آقای (ژورژ ـ وازدا) استاد دانشگاه لیون در فرانسه ۱۷٫ آقای (الیاش) استاد دانشگاه کالیفورنیا ۱۸٫ خانم (دورن ـ هینچ کلیف) استاد دانشگاه لندن ۱۹٫ آقای (فریتز مه یر) استاد دانشگاه بال در سوئیس ۲۰٫ آقای (ژوزف ـ مانوز) استاد دانشگاه فری بورگ در آلمان غربی ۲۱٫ آقای (هانس ـ مولر) استاد دانشگاه فری بورگ در آلمان غربی ۲۲٫ آقای (هانس ـ رومر) استاد دانشگاه در آلمان غربی.

این کتاب دوران تولد، کودکی و نوجوانی امام، فرهنگ شیعی و عقیده، رفتار و علم امام جعفر صادق علیه‌السلام و موارد زیاد دیگر مربوط به این امام بزرگوار و شاگردان او را شامل می‌شود. پژوهشگران و دانشمندان با پرداختن به جزییات زندگی حضرت امام جعفر صادق(ع)، علاوه بر آن‌که نمونه یک کار پژوهشی و دقیق را ارایه می‌دهند خوانندگان را در شگفتی بزرگی و عظمت آن امام رها می‌کنند.

ذبیح‌الله منصوری مترجم نام آشنای کشور، کتاب را به زبان فارسی ترجمه کرده و بارها در ایران چاپ و با استقبال زیاد روبه رو شده است. اگرچه ذبیح‌الله منصوری مترجمی است که پای‌بندی زیادی به متن ندارد و خود را مجاز به دخل و تصرف در متن می‌داند، با این حال گمان نمی‌رود تغییرات او آن‌قدر وسیع باشد که نتوان ترجمه او را به متن نزدیک ندانست. نثر ذبیح الله منصوری در ترجمه کتاب بسیار شیوا و شیرین است و علاقه‌مندان را تا اتمام یک‌نفس کتاب تشویق و ترغیب می‌کند.

خواندن کتاب برای ما که اظهار علاقه‌مندی به مذهب جعفری داریم و اعتقادات‌مان را بر آن مبنا قرار داده‌ایم می‌تواند همراه با مباهات و افتخار باشد. افتخار به اثری که نظیر ندارد.

در این کتاب با موضاعت و عناوینی چون : چرا مذهب شیعه را جعفرى میخوانند؟ (مقدمه‌اى قابل توجه از مترجم اثر استاد ذبیح‌اله منصورى)، تولد جعفر صادق (ع)، کسیکه مذهب شیعه را از نابودى نجات داد، جعفر صادق (ع) در محضر درس پدر، اولین کسى که عقیده به عناصر اربعه را متزلزل کرد، جعفر صادق (ع) پایه‌گزار عرفان در اسلام، اولین قدم که جعفر صادق (ع) براى جلوگیرى از زوال مذهب شیعه برداشت، مسئله خلقت از نظر جعفر صادق (ع)، ابن‌راوندى که بود و چه کرد؟، دین با پیشرفت علم مغایرت ندارد، تعریف علم از طرف جعفر صادق (ع)، شمه‌اى از عقاید شیعیان در مورد اعجاز جعفر صادق (ع)، نظریه جعفر صادق (ع) راجع به علل بعضى از بیمارى‌ها، جعفر صادق (ع) گفت، خود انسان عمرش را کوتاه میکند، جعفر صادق (ع) به مادران توصیه کرد کودکان شیرخوار را در طرف چپ خود بخوابانند، پرسش مفضل‌بن‌عمرو درباره ساعات سعد و نحس و دیگر موضوعات و عناوین زیبا و جذاب که در این کتاب از دیدگاه امام جعفر صادق علیه السلام به آنها پرداخته شده است.

دوستان عزیز برای تهیه این کتاب ارزشمند می توانند به این لینک  مراجعه نمایند./

مربوطه به : آخرین عناوینقاصدک

کلمات کلیدی: , , , , , ,

  1. علی می‌گه:

    باسلام.شایدکتاب ازنظرتاریخی قابل بحث باشداماازنظرصحت روایات ومنابع آن،ضعیف است.لذاقابل اتکانیست.
    ضمنااصل اینکه توسط محققان غربی وامام موسی صدر،نوشته شده باشد،محل بحث است.